Aktiebolag Vetlanda
Drakulla Holding AB
77 sökningar
1,8 mkr
−9,2 %-54,0 %
−34,9 p.e.44,4 %
+2,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 801 | 1 984 | 810 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −973 | −380 | −215 | −239 | −41 |
| Årets resultat | 8 967 | −4 776 | 18 937 | 12 602 | 13 |
| Eget kapital | 90 793 | 81 825 | 101 602 | 82 665 | 63 |
| Balansomslutning | 204 369 | 193 395 | 151 265 | 100 124 | 70 174 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 801 | 1 984 | 810 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 771 | 2 599 | 1 026 | 239 | 41 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 235 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −973 | −380 | −215 | −239 | −41 |
| Ränteintäkter | 2 644 | 2 550 | 3 162 | — | — |
| Räntekostnader | 6 907 | 6 249 | 621 | 200 | 501 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 841 | −4 079 | 19 878 | 12 866 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 745 | −582 | −163 | 0 |
| Koncernbidrag | 126 | −1 442 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 360 | 101 | 0 |
| Årets resultat | 8 967 | −4 776 | 18 937 | 12 602 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 185 544 | 177 452 | 138 567 | 93 531 | 68 683 |
| Varulager | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 7 318 | 4 802 | 546 | 2 933 | 386 |
| Kassa och bank | 902 | 1 291 | 2 855 | 663 | 1 106 |
| Omsättningstillgångar | 18 825 | 15 943 | 12 698 | 6 593 | 1 491 |
| Summa tillgångar | 204 369 | 193 395 | 151 265 | 100 124 | 70 174 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 81 776 | 86 551 | 82 615 | 13 | 0 |
| Eget kapital | 90 793 | 81 825 | 101 602 | 82 665 | 63 |
| Justerat eget kapital | 90 793 | 81 825 | 102 194 | 82 794 | 63 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 745 | 163 | 0 |
| Långfristiga skulder | 112 189 | 111 176 | 48 032 | 16 736 | 69 609 |
| Kortfristiga skulder | 1 387 | 394 | 886 | 560 | 502 |
| Summa eget kapital och skulder | 204 369 | 193 395 | 151 265 | 100 124 | 70 174 |
| Ansvarsförbindelser | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 367 granskade bolag ligger Drakulla Holding AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -54,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 44,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget hör hemma i Vetlanda.
Bolaget skall investera i och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ola Rosander (f. 1969) Verkställande direktör
- Per Olof Westlin (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Ola Rosander (f. 1969) Styrelseledamot
- Olof Rosander (f. 1972) Styrelseledamot
- Rickard Julin (f. 1976) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Drakulla Invest AB (559030-3763) |
|---|---|
| Koncernmoder | Drakulla Invest AB (559030-3763) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-27 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Storgatan 10, 574 32, Vetlanda Besök: Storgatan 10, Vetlanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |