Aktiebolag Stockholm
Dr. Stephan L. Haas Hälsa AB
36 sökningar
Omsättning 2025
538 tkr
+33,5 %Rörelsemarginal
27,9 %
+23,9 p.e.Soliditet
69,1 %
+5,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 538 | 403 | 293 | 354 | 222 | 100 | 605 | 252 |
| Rörelseresultat | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −143 | 271 | 34 |
| Årets resultat | 117 | 10 | 3 | 175 | 51 | −144 | 212 | 26 |
| Eget kapital | 279 | 262 | 251 | 248 | 73 | 23 | 266 | 94 |
| Balansomslutning | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 538 | 403 | 293 | 354 | 222 | 100 | 605 | 252 |
| Personalkostnader | 45 | 59 | 71 | 21 | 19 | 28 | 153 | 136 |
| Övriga externa kostnader | 286 | 281 | 219 | 126 | 149 | 161 | 193 | 78 |
| Övriga rörelseposter, netto | −57 | −47 | — | −7 | −3 | −54 | 12 | −4 |
| Rörelseresultat | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −143 | 271 | 34 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 16 | 4 | 200 | 51 | −144 | 271 | 34 |
| Skatt | 33 | 6 | 1 | 25 | 0 | 0 | 58 | 8 |
| Årets resultat | 117 | 10 | 3 | 175 | 51 | −144 | 212 | 26 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 193 | 193 | 214 | 165 | 94 | 45 | 159 | 123 |
| Kassa och bank | 211 | 217 | 194 | 281 | 128 | 110 | 245 | 94 |
| Omsättningstillgångar | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 |
| Summa tillgångar | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 112 | 202 | 198 | 23 | −28 | 117 | 4 | 18 |
| Eget kapital | 279 | 262 | 251 | 248 | 73 | 23 | 266 | 94 |
| Justerat eget kapital | 279 | 262 | 251 | 248 | 73 | 23 | 266 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 125 | 148 | 157 | 198 | 149 | 132 | 139 | 123 |
| Summa eget kapital och skulder | 404 | 410 | 408 | 446 | 222 | 155 | 405 | 217 |
Verksamhet
Mätt mot de 232 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dr. Stephan L. Haas Hälsa AB över mittlinjen sett till omsättning, med 538 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 27,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 33 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Utbildning av studenter, sjuksköterskor och läkare genom föreläsningar, seminarier eller kurser. Hälsovård i sluten- och öppenvård (mottagning, sjukhus) som internmedicinare och gastroenterolog.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stephan Haas (f. 1968) Styrelseledamot
- Sahar Azodi Ghajar (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-06 |
|---|---|
| Bransch | Universitets- eller högskoleutbildning (SNI 85400) |
| Adress | Maria Sandels Gränd 4, 112 69, Stockholm Besök: Maria Sandels Gränd 4, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |