Aktiebolag Stockholm
Dr Records AB
130 sökningar
Omsättning 2026
11,8 mkr
+111,8 %Rörelsemarginal
80,7 %
+23,9 p.e.Soliditet
75,0 %
+48,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 761 | 5 554 | 40 012 | 5 214 | 2 917 | 2 317 | 3 639 | 3 306 |
| Rörelseresultat | 9 494 | 3 158 | 38 030 | 3 028 | 1 680 | 1 645 | 1 514 | 1 610 |
| Årets resultat | 7 274 | 3 043 | 30 188 | 2 363 | 1 317 | 1 281 | 1 171 | 1 537 |
| Eget kapital | 7 519 | 3 145 | 30 371 | 2 483 | 2 721 | 1 404 | 1 322 | 1 652 |
| Balansomslutning | 10 021 | 11 631 | 38 281 | 3 175 | 3 275 | 2 091 | 1 977 | 1 925 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 761 | 5 554 | 40 012 | 5 214 | 2 917 | 2 317 | 3 639 | 3 306 |
| Personalkostnader | 742 | 1 167 | 939 | 605 | 657 | 562 | 983 | 697 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 897 | 792 | 748 | 896 | 582 | 399 | 825 | 644 |
| Övriga rörelseposter, netto | −628 | −437 | −295 | −685 | — | 289 | −312 | −350 |
| Rörelseresultat | 9 494 | 3 158 | 38 030 | 3 028 | 1 680 | 1 645 | 1 514 | 1 610 |
| Ränteintäkter | 29 | 703 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 263 | 13 | 5 | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 259 | 3 848 | 38 036 | 3 024 | 1 677 | 1 644 | 1 514 | 1 609 |
| Skatt | 1 985 | 805 | 7 848 | 661 | 360 | 363 | 343 | 72 |
| Årets resultat | 7 274 | 3 043 | 30 188 | 2 363 | 1 317 | 1 281 | 1 171 | 1 537 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 532 | 7 823 | 36 708 | 26 | 19 | 353 | 183 | 44 |
| Kassa och bank | 9 464 | 3 783 | 1 548 | 3 149 | 3 256 | 1 738 | 1 795 | 1 875 |
| Omsättningstillgångar | 9 996 | 11 606 | 38 256 | 3 175 | 3 275 | 2 091 | 1 977 | 1 920 |
| Summa tillgångar | 10 021 | 11 631 | 38 281 | 3 175 | 3 275 | 2 091 | 1 977 | 1 925 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 145 | 2 | 183 | 2 620 | 1 304 | 23 | 1 551 | 1 246 |
| Eget kapital | 7 519 | 3 145 | 30 371 | 2 483 | 2 721 | 1 404 | 1 322 | 1 652 |
| Justerat eget kapital | 7 519 | 3 145 | 30 371 | 2 483 | 2 721 | 1 404 | 1 322 | 1 652 |
| Kortfristiga skulder | 2 502 | 8 486 | 7 910 | 692 | 554 | 687 | 655 | 273 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 021 | 11 631 | 38 281 | 3 175 | 3 275 | 2 091 | 1 977 | 1 925 |
| Ställda säkerheter | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 4 350 | 4 350 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 100 | 2 700 | 2 700 | 3 900 | 5 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 383 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dr Records AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 11,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 80,7 procent, och soliditeten var hög — 75,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 112 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva PR-evenemang, konsertevenemang, restaurang- verksamhet, nattklubbsverksamhet, idrottsevenemang, caféverksam- het och företagsverksamhet, phonogramverksamhet och förlagsverk- samhet samt förvalta fast och lös egendom samt idka därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alban Uzoma Nwapa (f. 1957) Styrelseledamot
- Jan Anders Ulrikson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Box 55688, 102 15, Stockholm Besök: Nybrogatan 32, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-4403900 |