Aktiebolag Västerås
Dr Rahul AB
15 sökningar
451 tkr
+7,4 %70,1 %
−18,0 p.e.63,7 %
+3,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 451 | 420 | 276 |
| Rörelseresultat | 316 | 370 | 222 |
| Årets resultat | 277 | 223 | 177 |
| Eget kapital | 502 | 425 | 202 |
| Balansomslutning | 788 | 706 | 299 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 451 | 420 | 276 |
| Personalkostnader | 25 | 24 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 25 | 41 |
| Rörelseresultat | 316 | 370 | 222 |
| Ränteintäkter | 36 | 5 | 1 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 351 | 375 | 224 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −94 | 0 |
| Skatt | 74 | 58 | 47 |
| Årets resultat | 277 | 223 | 177 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 680 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 28 | 66 |
| Kassa och bank | 108 | 92 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 108 | 706 | 299 |
| Summa tillgångar | 788 | 706 | 299 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 200 | 177 | 0 |
| Eget kapital | 502 | 425 | 202 |
| Justerat eget kapital | 577 | 500 | 202 |
| Obeskattade reserver | 94 | 94 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 192 | 187 | 97 |
| Summa eget kapital och skulder | 788 | 706 | 299 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 302 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dr Rahul AB i den övre halvan sett till omsättning, med 451 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 70,1 procent, och soliditeten var hög — 63,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Bolaget ska bedriva sjukvårds- och läkartjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rahul Saha (f. 1982) Styrelseledamot
- Ricky Stanley D'Cruze (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Tussilagogatan 7, 725 91, Västerås Besök: Tussilagogatan 7, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |