Aktiebolag Köping
DR Montage AB
30 sökningar
9 tkr
+200,0 %-1433,3 %
94,9 %
+3,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 | 3 | 1 149 | 3 219 | 1 273 | 1 042 | 854 |
| Rörelseresultat | −129 | −139 | 203 | 1 063 | 437 | 345 | 298 |
| Årets resultat | −69 | 2 | 296 | 670 | 223 | 262 | 226 |
| Eget kapital | 526 | 770 | 1 028 | 1 232 | 762 | 538 | 276 |
| Balansomslutning | 554 | 840 | 1 485 | 2 056 | 1 388 | 1 150 | 774 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 | 3 | 1 149 | 3 219 | 1 273 | 1 042 | 854 |
| Personalkostnader | 5 | 5 | 64 | 91 | 67 | 5 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 96 | 80 | 86 | 103 | 102 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 86 | 200 | 293 | 240 | 149 | 196 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | 45 | −602 | −1 686 | −426 | −441 | −304 |
| Rörelseresultat | −129 | −139 | 203 | 1 063 | 437 | 345 | 298 |
| Ränteintäkter | 1 | 9 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 | 11 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −128 | −131 | 206 | 1 059 | 429 | 334 | 290 |
| Bokslutsdispositioner | 59 | 135 | 168 | −215 | −147 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 2 | 78 | 175 | 58 | 71 | 64 |
| Årets resultat | −69 | 2 | 296 | 670 | 223 | 262 | 226 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 466 | 548 | 577 | 397 | 597 | 671 | 504 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 248 | 341 | 135 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 12 | 143 | 68 | 219 | 224 | 38 |
| Kassa och bank | 45 | 280 | 765 | 1 343 | 231 | 120 | 233 |
| Omsättningstillgångar | 89 | 292 | 909 | 1 660 | 792 | 479 | 270 |
| Summa tillgångar | 554 | 840 | 1 485 | 2 056 | 1 388 | 1 150 | 774 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 545 | 718 | 682 | 512 | 489 | 226 | 0 |
| Eget kapital | 526 | 770 | 1 028 | 1 232 | 762 | 538 | 276 |
| Justerat eget kapital | 526 | 817 | 1 182 | 1 519 | 879 | 538 | 276 |
| Obeskattade reserver | 0 | 59 | 194 | 362 | 147 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 174 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 11 | 263 | 462 | 398 | 438 | 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 554 | 840 | 1 485 | 2 056 | 1 388 | 1 150 | 774 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 366 | 366 | 403 | 341 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 319 bolag som granskas inom samma bransch hamnar DR Montage AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 9 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1433,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 94,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 200 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Köping.
Transporter och uthyrning av personal, fordon, verktyg och maskiner för montage- och entreprenadarbeten med inriktning mot industri, samt drivning, sågning, hyvling, träförädling samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Ramström (f. 1973) Styrelseledamot
- Helene Bergman (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Sågning av trä (SNI 16111) |
| Adress | Södra Backen 7, 731 92, Köping Besök: Södra Backen 7, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |