starkabolag.se

Aktiebolag Örebro

DOT Music Aktiebolag

80 sökningar

Omsättning 2025

195 tkr

−42,6 %
Rörelsemarginal

7,2 %

+0,4 p.e.
Soliditet

81,5 %

+6,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning195340432695430
Rörelseresultat1423359−183−84
Årets resultat1118283624
Eget kapital233221404831824
Balansomslutning2862944551 4611 950
Anställda00112
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning195340432695430
Personalkostnader0026220816
Övriga externa kostnader132237375476942
Övriga rörelseposter, netto−49−80328−1821 244
Rörelseresultat1423359−183−84
Ränteintäkter001——
Räntekostnader01000
Resultat efter finansiella poster1423359−183−84
Bokslutsdispositioner000191115
Skatt357628
Årets resultat1118283624

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar00202020
Varulager000100105
Kortfristiga fordringar162147114126164
Kassa och bank1231463201 2141 661
Omsättningstillgångar2862944351 4411 930
Summa tillgångar2862944551 4611 950
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat102831705680
Eget kapital233221404831824
Justerat eget kapital233221404831976
Obeskattade reserver0000191
Kortfristiga skulder537351630935
Summa eget kapital och skulder2862944551 4611 950
Ställda säkerheter200200200200200

Verksamhet

DOT Music Aktiebolag omsatte 195 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 738 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,2 procent, och soliditeten var hög — 81,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 43 procent. Bolaget hör hemma i Örebro.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bokning av artister och konserter, konsulterrksamhet inom nöjes- och underhållsbranschen, ut- givning av skivor, grafisk formgivning samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är DOT Music Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av DOT Music Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller DOT Music Aktiebolag (556510-0558)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1995-02-28
Bransch Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390)
Adress
Brevduvegatan 26, 703 78, Örebro
Besök: Brevduvegatan 26, Örebro
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon019-6117000