Aktiebolag Göteborg
Donfast AB
18 sökningar
253 tkr
+12,4 %67,6 %
−1,7 p.e.10,7 %
+5,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 253 | 225 | 110 |
| Rörelseresultat | 171 | 156 | 17 |
| Årets resultat | 96 | 79 | −32 |
| Eget kapital | 194 | 97 | 18 |
| Balansomslutning | 1 812 | 1 764 | 1 733 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 253 | 225 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 69 | 94 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 1 |
| Rörelseresultat | 171 | 156 | 17 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 59 | 64 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 92 | −32 |
| Skatt | 17 | 12 | 0 |
| Årets resultat | 96 | 79 | −32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 650 | 1 650 | 1 650 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 87 | 64 |
| Kassa och bank | 54 | 27 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 162 | 114 | 83 |
| Summa tillgångar | 1 812 | 1 764 | 1 733 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 48 | −32 | 0 |
| Eget kapital | 194 | 97 | 18 |
| Justerat eget kapital | 194 | 97 | 18 |
| Långfristiga skulder | 737 | 803 | 869 |
| Kortfristiga skulder | 881 | 864 | 846 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 812 | 1 764 | 1 733 |
| Ställda säkerheter | 803 | 869 | 935 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger Donfast AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 253 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 67,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 10,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Juha Donman (f. 1969) Styrelseledamot
- Riitta Donman (f. 1965) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | JP.Svetsteknik AB (556634-0435) |
|---|---|
| Koncernmoder | JP.Svetsteknik AB (556634-0435) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 8074, 402 78, Göteborg Besök: Box 8074, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |