starkabolag.se

Aktiebolag Göteborg

Döner Express AB

93 sökningar

Omsättning 2025

2,5 mkr

+3,7 %
Rörelsemarginal

-24,0 %

−10,3 p.e.
Soliditet

-19,3 %

−91,3 p.e.
Anställda

3

+50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 5322 4422 9472 05628
Rörelseresultat−608−335−199−537−6
Årets resultat−6082753−551−6
Eget kapital−97511307−446105
Balansomslutning5027109781 057635
Anställda32320
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 5322 4422 9472 05628
Personalkostnader7257161 0505950
Av- och nedskrivningar160160160490
Övriga externa kostnader8538218951 98934
Övriga rörelseposter, netto−1 402−1 080−1 04140—
Rörelseresultat−608−335−199−537−6
Räntekostnader1716140
Resultat efter finansiella poster−608−342−215−551−6
Koncernbidrag034596800
Skatt01000
Årets resultat−6082753−551−6

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar271432592697500
Varulager256766410
Kortfristiga fordringar1371452437230
Kassa och bank696677247105
Omsättningstillgångar231279386360135
Summa tillgångar5027109781 057635
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat4617−49655−39
Eget kapital−97511307−446105
Justerat eget kapital−97511307−446105
Långfristiga skulder3631084471 187505
Kortfristiga skulder2369122431625
Summa eget kapital och skulder5027109781 057635
Ställda säkerheter3000000
Ansvarsförbindelser723723271271271

Verksamhet

Döner Express AB omsatte 2,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -24,0 procent, och soliditeten var låg — -19,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Göteborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Döner Express AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Döner Express AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Döner Express AB (556901-6040)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Moderbolag Doy Doy Restaurang AB (559199-9114)
Koncernmoder Doy Doy Restaurang AB (559199-9114)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2012-08-22
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Backavägen 2, 417 05, Göteborg
Besök: Backavägen 2, Göteborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-7433633