Aktiebolag Göteborg
Djamila Shafei AB
36 sökningar
Omsättning 2025
25 tkr
−94,5 %Rörelsemarginal
-56,0 %
−72,2 p.e.Soliditet
98,1 %
+28,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 | 458 | 452 | 588 | 525 | 591 | 628 | 580 |
| Rörelseresultat | −14 | 74 | 276 | 113 | 241 | 208 | 283 | 115 |
| Årets resultat | −10 | 64 | 220 | 109 | 188 | 169 | 210 | 59 |
| Eget kapital | 412 | 422 | 508 | 287 | 478 | 540 | 371 | 161 |
| Balansomslutning | 420 | 607 | 725 | 525 | 596 | 1 577 | 1 440 | 1 215 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 | 458 | 452 | 588 | 525 | 591 | 628 | 580 |
| Personalkostnader | 0 | 136 | 337 | 217 | 4 | 3 | 14 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 128 | 128 | 128 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 121 | 218 | 243 | 278 | 251 | 284 | 294 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 | −127 | 379 | −15 | 105 | — | 81 | −39 |
| Rörelseresultat | −14 | 74 | 276 | 113 | 241 | 208 | 283 | 115 |
| Ränteintäkter | 4 | 8 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 82 | 277 | 113 | 240 | 216 | 269 | 101 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | −25 |
| Skatt | 0 | 18 | 57 | 29 | 52 | 47 | 60 | 17 |
| Årets resultat | −10 | 64 | 220 | 109 | 188 | 169 | 210 | 59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 235 | 363 |
| Varulager | 0 | 0 | 60 | 75 | 153 | 90 | 114 | 89 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 3 | 57 | 440 | 96 | 43 | 32 |
| Kassa och bank | 102 | 387 | 662 | 393 | 4 | 1 284 | 498 | 731 |
| Omsättningstillgångar | 420 | 607 | 725 | 525 | 596 | 1 470 | 1 205 | 854 |
| Summa tillgångar | 420 | 607 | 725 | 525 | 596 | 1 577 | 1 440 | 1 215 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 322 | 258 | 188 | 78 | 190 | 271 | 61 | 2 |
| Eget kapital | 412 | 422 | 508 | 287 | 478 | 540 | 371 | 161 |
| Justerat eget kapital | 412 | 422 | 508 | 287 | 498 | 560 | 391 | 181 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 185 | 217 | 238 | 93 | 1 012 | 1 044 | 1 029 |
| Summa eget kapital och skulder | 420 | 607 | 725 | 525 | 596 | 1 577 | 1 440 | 1 215 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 987 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Djamila Shafei AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 25 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -56,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 98,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 95 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bedriva skönhetssalong med frisörer, nagelteknologer, massörer, hudterapeuter och försäljning av produkter inom samma områden samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Djamila Shafei (f. 1963) Styrelseledamot
- Syrous Ghanbari (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Wennerbergsgatan 14, 431 39, Mölndal Besök: Wennerbergsgatan 14, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |