Aktiebolag Vellinge
Divell AB
107 sökningar
Omsättning 2025
100 tkr
+122,2 %Rörelsemarginal
95,0 %
+6,1 p.e.Soliditet
88,4 %
−3,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 100 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Rörelseresultat | 95 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Årets resultat | 71 | 30 | 30 | 29 | 29 |
| Eget kapital | 486 | 415 | 385 | 355 | 327 |
| Balansomslutning | 633 | 517 | 486 | 454 | 418 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | 95 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Ränteintäkter | 12 | 0 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 107 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | −17 | −1 | −2 | −4 | −3 |
| Skatt | 19 | 9 | 8 | 8 | 8 |
| Årets resultat | 71 | 30 | 30 | 29 | 29 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 631 | 516 | 486 | 453 | 418 |
| Omsättningstillgångar | 633 | 517 | 486 | 454 | 418 |
| Summa tillgångar | 633 | 517 | 486 | 454 | 418 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 365 | 335 | 305 | 276 | 248 |
| Eget kapital | 486 | 415 | 385 | 355 | 327 |
| Justerat eget kapital | 560 | 475 | 445 | 413 | 382 |
| Obeskattade reserver | 93 | 76 | 75 | 73 | 69 |
| Kortfristiga skulder | 54 | 26 | 26 | 26 | 22 |
| Summa eget kapital och skulder | 633 | 517 | 486 | 454 | 418 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Divell AB 100 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 252 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 95,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 88,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 122 procent. Bolaget hör hemma i Vellinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel, förvaltning och utveckling av hård- och mjukvaror inom datorteknik och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Dennis Ingloff (f. 1972) Styrelseledamot
- Ulf Jonas Martin Ingloff (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-02-09 |
|---|---|
| Bransch | Utgivning av annan programvara (SNI 58290) |
| Adress | Terminalgatan 7, 235 39, Vellinge Besök: Terminalgatan 7, Vellinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |