Aktiebolag Älvdalen
Destinationsutveckling Idre AB
103 sökningar
Omsättning 2025
821 tkr
−6,3 %Rörelsemarginal
-46,4 %
−29,2 p.e.Soliditet
85,5 %
+16,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 821 | 876 | 800 | 800 | 800 |
| Rörelseresultat | −381 | −151 | 498 | 290 | 267 |
| Årets resultat | −385 | −153 | 394 | 260 | 267 |
| Eget kapital | 400 | 784 | 1 737 | 1 343 | 1 083 |
| Balansomslutning | 468 | 1 135 | 2 921 | 1 826 | 1 606 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 821 | 876 | 800 | 800 | 800 |
| Personalkostnader | 31 | 19 | 34 | 21 | 106 |
| Övriga externa kostnader | 1 301 | 2 481 | 1 772 | 732 | 596 |
| Övriga rörelseposter, netto | 130 | 1 473 | 1 504 | 243 | 169 |
| Rörelseresultat | −381 | −151 | 498 | 290 | 267 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −385 | −153 | 499 | 290 | 267 |
| Skatt | 0 | 0 | 105 | 30 | 0 |
| Årets resultat | −385 | −153 | 394 | 260 | 267 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 378 | 999 | 1 897 | 926 | 891 |
| Kassa och bank | 90 | 136 | 1 024 | 900 | 715 |
| Omsättningstillgångar | 468 | 1 135 | 2 921 | 1 826 | 1 607 |
| Summa tillgångar | 468 | 1 135 | 2 921 | 1 826 | 1 606 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 735 | 1 687 | 1 293 | 1 033 | 766 |
| Eget kapital | 400 | 784 | 1 737 | 1 343 | 1 083 |
| Justerat eget kapital | 400 | 784 | 1 737 | 1 343 | 1 083 |
| Kortfristiga skulder | 68 | 351 | 1 184 | 483 | 523 |
| Summa eget kapital och skulder | 468 | 1 135 | 2 921 | 1 826 | 1 606 |
Verksamhet
Destinationsutveckling Idre AB omsatte 821 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -46,4 procent, och soliditeten var hög — 85,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Sätet finns i Älvdalen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall arbeta långsiktigt och strategiskt med övergripande frågor för att skapa goda förutsättningar för hela besöksnäringen att utvecklas och därigenom bidra till ett ökat antal besökare året runt i norra Dalafjällen, Idre, Fjätervålen och Grövelsjön. Bolaget ska även idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Lars Eriksson (f. 1951) Verkställande direktör
Styrelse
- Lars Eriksson (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Doverskog (f. 1971) Styrelseledamot
- Eric Calle Enarsson (f. 1991) Styrelseledamot
- Fredrik Nilsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Torbjörn Wallin (f. 1965) Styrelseledamot
- Mari Tara (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Robin Lindkvist (f. 1982) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-18 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Monténsvägen 1, 792 36, Mora Besök: Monténsvägen 1, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |