starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Destination Funäsfjällen AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Destination Funäsfjällen AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 65 jämförbara bolag är 7 procent.

Rörelsemarginalen är 1,8 procent, mot branschmedianens 2,2 procent.

Soliditeten ligger på 21,3 procent — branschens median är 34,8 procent.

Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.

Branschen: Turist- och bokningsverksamhet

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 51 55 7 %
Värdeförändring +88,0 % 3 54 94 %
Tillväxt i omsättning +8,9 % 27 65 58 %
Rörelsemarginal 1,8 % 35 65 46 %
Avkastning på eget kapital 42,6 % 8 65 88 %
Soliditet 21,3 % 52 65 20 %
Nettoomsättning per anställd 5 620 tkr 10 65 85 %
Rörelseresultat per anställd 103 tkr 21 65 68 %
Nettoomsättning 22 479 tkr 24 65 63 %
Rörelseresultat 412 tkr 27 65 58 %
Antal anställda 4 49 65 25 %

Jämtlands län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 1 045 1 172 11 %
Värdeförändring +88,0 % 104 1 160 91 %
Tillväxt i omsättning +8,9 % 382 1 267 70 %
Rörelsemarginal 1,8 % 890 1 267 30 %
Avkastning på eget kapital 42,6 % 158 1 267 88 %
Soliditet 21,3 % 1 090 1 267 14 %
Nettoomsättning per anställd 5 620 tkr 82 1 267 94 %
Rörelseresultat per anställd 103 tkr 634 1 267 50 %
Nettoomsättning 22 479 tkr 385 1 267 70 %
Rörelseresultat 412 tkr 776 1 267 39 %
Antal anställda 4 889 1 267 30 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 69 812 78 066 11 %
Värdeförändring +88,0 % 8 084 76 952 89 %
Tillväxt i omsättning +8,9 % 29 953 87 565 66 %
Rörelsemarginal 1,8 % 60 526 87 484 31 %
Avkastning på eget kapital 42,6 % 15 105 87 585 83 %
Soliditet 21,3 % 72 951 87 398 17 %
Nettoomsättning per anställd 5 620 tkr 9 229 87 586 89 %
Rörelseresultat per anställd 103 tkr 43 916 87 586 50 %
Nettoomsättning 22 479 tkr 35 031 87 586 60 %
Rörelseresultat 412 tkr 54 831 87 586 37 %
Antal anställda 4 66 444 87 586 24 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Destination Funäsfjällen AB

Företagsvärdering

Vad är Destination Funäsfjällen AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Destination Funäsfjällen AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Destination Funäsfjällen AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.