starkabolag.se

Aktiebolag Linköping

Desin AB

176 sökningar

Omsättning 2025

1,3 mkr

−1,1 %
Rörelsemarginal

20,4 %

−3,0 p.e.
Soliditet

69,8 %

−7,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 3151 3291 3521 3181 295
Rörelseresultat268311329353355
Årets resultat210244330288270
Eget kapital350440496417365
Balansomslutning9079421 0051 023964
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 3151 3291 3521 3181 295
Personalkostnader910902900837794
Av- och nedskrivningar151515100
Övriga externa kostnader123103108118146
Rörelseresultat268311329353355
Resultat efter finansiella poster268311330352355
Bokslutsdispositioner009015−12
Skatt5867907973
Årets resultat210244330288270

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar503434365295147
Kortfristiga fordringar324286285301123
Kassa och bank80222355427694
Omsättningstillgångar404507640727817
Summa tillgångar9079421 0051 023964
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat901461167945
Eget kapital350440496417365
Justerat eget kapital633723779772732
Obeskattade reserver357357357447462
Kortfristiga skulder200145152159137
Summa eget kapital och skulder9079421 0051 023964

Verksamhet

Desin AB omsatte 1,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 831 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 20,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Linköping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom mekanikområdet, företrädesvis riktat mot flyg-, transport- , fordons- och energiindustrin, såsom produktutveckling, konstruktion, verktygsutveckling och prototyptillverkning, samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
  • Jan Lönn (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Desin AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Desin AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Desin AB (556855-5139)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Desin AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-06-10
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Adress
Eldtornsvägen 10, 589 61, Sturefors
Besök: Eldtornsvägen 10, Sturefors
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad