starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

Designgaraget AB

67 sökningar

Omsättning 2025

1,9 mkr

−16,9 %
Rörelsemarginal

-10,0 %

−16,1 p.e.
Soliditet

88,9 %

+6,5 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 9392 3321 9621 8991 118
Rörelseresultat−193144423325115
Årets resultat−610625619392
Eget kapital439626520424230
Balansomslutning4949351 100983781
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 9392 3321 9621 8991 118
Personalkostnader1 2151 2381 053976936
Övriga externa kostnader91480339655451
Övriga rörelseposter, netto—−147−90−44−16
Rörelseresultat−193144423325115
Ränteintäkter840——
Räntekostnader210000
Resultat efter finansiella poster−187139423326115
Bokslutsdispositioner1820−100−820
Skatt132675124
Årets resultat−610625619392

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar81231491000
Kortfristiga fordringar83397547138114
Kassa och bank330307504745667
Omsättningstillgångar4137041 051883781
Summa tillgångar4949351 100983781
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat39547021418188
Eget kapital439626520424230
Justerat eget kapital439771665489230
Obeskattade reserver0182182820
Kortfristiga skulder55127398477551
Summa eget kapital och skulder4949351 100983781

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Designgaraget AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 709 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -10,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 88,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva rådgivande och konsultativ verksamhet i företagslednings-, PR-, marknadsförings-, kommunikations- och informationsfrågor, affärsutveckling, strategier, försäljning och distribution, organisationsutveckling, rekrytering och utbildning, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva handel, import och export samt försäljning via internet, med varor och förbrukningsartiklar inom heminredning, drycker och alkoholhaltiga drycker, livsmedles- hantering, restaurangverksamhet, möbler, design- och hem- inredningartiklar, fritids- och trädgårdsprodukter, och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Designgaraget AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Designgaraget AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Designgaraget AB (556991-0705)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Designgaraget AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-11-19
Bransch Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror (SNI 46150)
Adress
Sjömärkesgatan 4C, 722 10, Västerås
Besök: Sjömärkesgatan 4 C, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad