Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar DentVision AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
DentVision AB ökade omsättningen med 49 procent senaste året. Medianen bland branschens 746 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 35,4 procent, mot branschmedianens 15,8 procent.
Soliditeten ligger på 48,6 procent — branschens median är 66,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Tandläkarverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 333 | 691 | 52 % | |
| Värdeförändring | −84,0 % | 673 | 677 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | +48,7 % | 24 | 746 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 60 | 746 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,7 % | 59 | 746 | 92 % |
| Soliditet | 48,6 % | 557 | 745 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 524 tkr | 379 | 746 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 540 tkr | 128 | 746 | 83 % |
| Nettoomsättning | 6 097 tkr | 528 | 746 | 29 % |
| Rörelseresultat | 2 161 tkr | 260 | 746 | 65 % |
| Antal anställda | 4 | 479 | 746 | 36 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 917 | 21 722 | 50 % | |
| Värdeförändring | −84,0 % | 21 103 | 21 337 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | +48,7 % | 1 771 | 24 745 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 717 | 24 713 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,7 % | 1 287 | 24 754 | 95 % |
| Soliditet | 48,6 % | 11 127 | 24 706 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 524 tkr | 15 650 | 24 755 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 540 tkr | 3 152 | 24 755 | 87 % |
| Nettoomsättning | 6 097 tkr | 21 162 | 24 755 | 15 % |
| Rörelseresultat | 2 161 tkr | 8 013 | 24 755 | 68 % |
| Antal anställda | 4 | 19 424 | 24 755 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 38 081 | 78 068 | 51 % | |
| Värdeförändring | −84,0 % | 76 338 | 76 955 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | +48,7 % | 4 996 | 87 561 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 1 808 | 87 479 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,7 % | 2 998 | 87 581 | 97 % |
| Soliditet | 48,6 % | 40 281 | 87 385 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 524 tkr | 56 533 | 87 582 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 540 tkr | 9 781 | 87 582 | 89 % |
| Nettoomsättning | 6 097 tkr | 73 853 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat | 2 161 tkr | 26 258 | 87 582 | 70 % |
| Antal anställda | 4 | 66 442 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .