Aktiebolag Stockholm
Dentinalis AB
38 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
64,5 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 2 | 0 | 228 | 132 | 151 | 788 | 1 127 |
| Rörelseresultat | −3 | −4 | −5 | 157 | 98 | 124 | 127 | 228 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −2 | 9 | 58 | 73 | 83 | 146 |
| Eget kapital | 548 | 547 | 547 | 549 | 540 | 482 | 409 | 326 |
| Balansomslutning | 849 | 838 | 855 | 1 014 | 1 134 | 990 | 1 506 | 1 630 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 2 | 0 | 228 | 132 | 151 | 788 | 1 127 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 434 | 547 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 16 | 20 | 71 | 35 | 27 | 146 | 102 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 10 | — | — | 1 | — | −81 | −250 |
| Rörelseresultat | −3 | −4 | −5 | 157 | 98 | 124 | 127 | 228 |
| Ränteintäkter | 3 | 6 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | 3 | 156 | 99 | 124 | 141 | 250 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 154 | 56 | −25 | −31 | −35 | −62 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −156 | −200 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 3 | 3 | 15 | 20 | 23 | 41 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −2 | 9 | 58 | 73 | 83 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 843 | 819 | 833 | 999 | 1 119 | 950 | 1 317 | 1 269 |
| Kassa och bank | 6 | 19 | 22 | 15 | 15 | 40 | 189 | 361 |
| Omsättningstillgångar | 849 | 838 | 855 | 1 014 | 1 134 | 990 | 1 506 | 1 630 |
| Summa tillgångar | 849 | 838 | 855 | 1 014 | 1 134 | 990 | 1 506 | 1 630 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 498 | 497 | 499 | 490 | 432 | 359 | 276 | 130 |
| Eget kapital | 548 | 547 | 547 | 549 | 540 | 482 | 409 | 326 |
| Justerat eget kapital | 548 | 547 | 547 | 671 | 707 | 629 | 531 | 420 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 154 | 210 | 185 | 154 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 301 | 291 | 308 | 311 | 384 | 323 | 943 | 1 186 |
| Summa eget kapital och skulder | 849 | 838 | 855 | 1 014 | 1 134 | 990 | 1 506 | 1 630 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bedriva tandvård samt produktion, handel, utveckling, konsultation inom dental produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Avesten (f. 1966) Styrelseledamot
- Marina Avesten (f. 1968) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Illumin AB (556926-4582) |
|---|---|
| Koncernmoder | Illumin AB (556926-4582) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-02-17 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Roderstigen 12, 181 43, Lidingö Besök: Roderstigen 12, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |