Aktiebolag Göteborg
Dentalstar AB
74 sökningar
Omsättning 2025
17,1 mkr
+18,6 %Rörelsemarginal
8,9 %
−7,4 p.e.Soliditet
33,2 %
−16,9 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 075 | 14 399 | 12 705 | 12 178 | 11 176 |
| Rörelseresultat | 1 519 | 2 349 | 1 743 | 1 529 | 974 |
| Årets resultat | 1 149 | 1 853 | 1 363 | 1 192 | 2 254 |
| Eget kapital | 1 575 | 2 226 | 2 173 | 2 010 | 2 317 |
| Balansomslutning | 4 744 | 4 440 | 4 310 | 4 445 | 4 975 |
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 075 | 14 399 | 12 705 | 12 178 | 11 176 |
| Personalkostnader | 9 461 | 7 467 | 6 829 | 6 543 | 6 519 |
| Av- och nedskrivningar | 750 | 752 | 738 | 668 | 663 |
| Övriga externa kostnader | 2 474 | 1 785 | 1 790 | 1 658 | 1 235 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 871 | −2 046 | −1 605 | −1 780 | −1 785 |
| Rörelseresultat | 1 519 | 2 349 | 1 743 | 1 529 | 974 |
| Ränteintäkter | 3 | 6 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 45 | 0 | 2 | 6 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 476 | 2 354 | 1 742 | 1 524 | 971 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 920 |
| Skatt | 327 | 501 | 379 | 331 | 637 |
| Årets resultat | 1 149 | 1 853 | 1 363 | 1 192 | 2 254 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 033 | 1 905 | 2 554 | 3 037 | 3 055 |
| Varulager | 295 | 312 | 240 | 287 | 285 |
| Kortfristiga fordringar | 839 | 654 | 583 | 506 | 474 |
| Kassa och bank | 1 577 | 1 569 | 933 | 615 | 1 161 |
| Omsättningstillgångar | 2 711 | 2 536 | 1 756 | 1 407 | 1 920 |
| Summa tillgångar | 4 744 | 4 440 | 4 310 | 4 445 | 4 975 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 376 | 323 | 760 | 768 | 13 |
| Eget kapital | 1 575 | 2 226 | 2 173 | 2 010 | 2 317 |
| Justerat eget kapital | 1 575 | 2 226 | 2 173 | 2 010 | 2 317 |
| Kortfristiga skulder | 3 169 | 2 214 | 2 137 | 2 435 | 2 658 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 744 | 4 440 | 4 310 | 4 445 | 4 975 |
| Ställda säkerheter | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 138 | 138 | 138 | 138 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dentalstar AB 17,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,9 procent, och soliditeten var god — 33,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tandläkarverk- samhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kasra Lyngfelt Alayar (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Stefan Ivarsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Ingemar Ivarsson (f. 1949) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Katarina Eklund (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-01-13 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Box 167, 433 23, Partille Besök: Box 167, Partille |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-443726 |