Aktiebolag Vännäs
Dentalservice Nord AB
24 sökningar
12,7 mkr
+12,9 %10,2 %
−1,2 p.e.56,7 %
+14,9 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 681 | 11 233 | 3 074 |
| Rörelseresultat | 1 288 | 1 280 | 214 |
| Årets resultat | 1 009 | 984 | 168 |
| Eget kapital | 2 006 | 1 177 | 193 |
| Balansomslutning | 3 562 | 2 849 | 1 070 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 681 | 11 233 | 3 074 |
| Personalkostnader | 2 825 | 2 384 | 897 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 45 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 1 154 | 829 | 188 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 369 | −6 695 | −1 756 |
| Rörelseresultat | 1 288 | 1 280 | 214 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 287 | 1 280 | 214 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | −17 | 0 |
| Skatt | 279 | 279 | 46 |
| Årets resultat | 1 009 | 984 | 168 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 116 | 161 | 206 |
| Varulager | 564 | 291 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 416 | 1 266 | 416 |
| Kassa och bank | 2 466 | 1 131 | 448 |
| Omsättningstillgångar | 3 447 | 2 688 | 865 |
| Summa tillgångar | 3 562 | 2 849 | 1 070 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 972 | 168 | 0 |
| Eget kapital | 2 006 | 1 177 | 193 |
| Justerat eget kapital | 2 018 | 1 190 | 193 |
| Obeskattade reserver | 15 | 17 | 0 |
| Långfristiga skulder | 34 | 117 | 133 |
| Kortfristiga skulder | 1 507 | 1 538 | 744 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 562 | 2 849 | 1 070 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Dentalservice Nord AB omsatte 12,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 56,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Vännäs.
Försäljning och service av tandläkarutrustning.
Styrelse & ledning
- Thomas Stensson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Roger Östhus (f. 1974) Styrelseledamot
- Kurt Vikström (f. 1964) Styrelseledamot
- Marcus Holmberg (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-24 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460) |
| Adress | Kummelvägen 14, 901 37, Umeå Besök: Kummelvägen 14, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |