Aktiebolag Oxelösund
Deng & Yang AB
66 sökningar
Omsättning 2025
9,3 mkr
+8,2 %Rörelsemarginal
8,9 %
+1,6 p.e.Soliditet
45,6 %
−12,0 p.e.Anställda
8
+14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 306 | 8 601 | 7 358 | 7 160 | 6 703 |
| Rörelseresultat | 827 | 624 | −298 | −577 | 1 074 |
| Årets resultat | 670 | 504 | 146 | 4 | 886 |
| Eget kapital | 760 | 1 090 | 986 | 1 200 | 1 196 |
| Balansomslutning | 2 310 | 2 403 | 2 271 | 2 906 | 3 628 |
| Anställda | 8 | 7 | 7 | 9 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 306 | 8 601 | 7 358 | 7 160 | 6 703 |
| Personalkostnader | 3 681 | 3 556 | 3 125 | 3 272 | 2 728 |
| Av- och nedskrivningar | 415 | 334 | 437 | 358 | 184 |
| Övriga externa kostnader | 1 600 | 1 711 | 1 745 | 2 137 | 1 465 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 783 | −2 376 | −2 349 | −1 970 | −1 252 |
| Rörelseresultat | 827 | 624 | −298 | −577 | 1 074 |
| Ränteintäkter | 23 | 15 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 4 | 4 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 849 | 637 | −301 | −581 | 1 062 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 499 | 599 | 70 |
| Skatt | 180 | 133 | 52 | 14 | 246 |
| Årets resultat | 670 | 504 | 146 | 4 | 886 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 771 | 779 | 925 | 966 | 453 |
| Varulager | 119 | 101 | 56 | 106 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 464 | 474 | 221 | 2 147 |
| Kassa och bank | 1 089 | 1 059 | 816 | 1 613 | 972 |
| Omsättningstillgångar | 1 539 | 1 624 | 1 346 | 1 940 | 3 174 |
| Summa tillgångar | 2 310 | 2 403 | 2 271 | 2 906 | 3 628 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 40 | 536 | 790 | 1 146 | 260 |
| Eget kapital | 760 | 1 090 | 986 | 1 200 | 1 196 |
| Justerat eget kapital | 1 054 | 1 384 | 1 280 | 1 890 | 2 362 |
| Obeskattade reserver | 370 | 370 | 370 | 869 | 1 468 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 |
| Kortfristiga skulder | 1 180 | 943 | 915 | 837 | 873 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 310 | 2 403 | 2 271 | 2 906 | 3 628 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Deng & Yang AB 9,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 45,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Oxelösund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jianyi Deng (f. 1973) Styrelseledamot
- Fujuan Yang (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mickael Sigvardsson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-29 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Folkegatan 2, 613 30, Oxelösund Besök: Folkegatan 2, Oxelösund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |