Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Demtec AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Demtec AB ökade omsättningen med 51 procent senaste året. Medianen bland branschens 137 jämförbara bolag är 9 procent.
Rörelsemarginalen är 8,1 procent, mot branschmedianens 5,2 procent.
Soliditeten ligger på 39,6 procent — branschens median är 44,0 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Rivning av hus och byggnader
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 45 | 123 | 63 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 11 | 119 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +51,0 % | 20 | 137 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 42 | 137 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 43 | 137 | 69 % |
| Soliditet | 39,6 % | 76 | 137 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 159 tkr | 41 | 137 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 34 | 137 | 75 % |
| Nettoomsättning | 21 591 tkr | 54 | 137 | 61 % |
| Rörelseresultat | 1 748 tkr | 45 | 137 | 67 % |
| Antal anställda | 10 | 64 | 137 | 53 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 020 | 3 018 | 66 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 127 | 2 981 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +51,0 % | 149 | 3 348 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 1 279 | 3 344 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 800 | 3 349 | 76 % |
| Soliditet | 39,6 % | 2 017 | 3 345 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 159 tkr | 1 353 | 3 349 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 1 232 | 3 349 | 63 % |
| Nettoomsättning | 21 591 tkr | 1 330 | 3 349 | 60 % |
| Rörelseresultat | 1 748 tkr | 1 150 | 3 349 | 66 % |
| Antal anställda | 10 | 1 275 | 3 349 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 035 | 78 068 | 64 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 3 354 | 76 955 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +51,0 % | 4 649 | 87 561 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 32 143 | 87 479 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 22 684 | 87 581 | 74 % |
| Soliditet | 39,6 % | 51 877 | 87 385 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 159 tkr | 36 703 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 32 394 | 87 582 | 63 % |
| Nettoomsättning | 21 591 tkr | 36 004 | 87 582 | 59 % |
| Rörelseresultat | 1 748 tkr | 30 109 | 87 582 | 66 % |
| Antal anställda | 10 | 34 147 | 87 582 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .