Aktiebolag Hudiksvall
Dellenmaskin AB
63 sökningar
290 tkr
−49,7 %11,7 %
+6,3 p.e.9,6 %
−63,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 290 | 576 | 522 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 34 | 31 | 56 | −30 | −4 | −3 | −1 |
| Årets resultat | 17 | 24 | 44 | 56 | −4 | −3 | −1 |
| Eget kapital | 184 | 166 | 142 | 98 | 42 | 47 | 49 |
| Balansomslutning | 1 916 | 228 | 230 | 130 | 43 | 47 | 49 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 290 | 576 | 522 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 206 | 528 | 445 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 26 | 21 | 30 | 4 | 3 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 9 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 34 | 31 | 56 | −30 | −4 | −3 | −1 |
| Räntekostnader | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | 31 | 56 | −30 | −4 | −3 | −1 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 5 | 7 | 12 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 17 | 24 | 44 | 56 | −4 | −3 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 613 | 34 | 85 | 91 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 291 | 135 | 64 | 5 | 2 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 12 | 59 | 81 | 34 | 42 | 47 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 302 | 194 | 145 | 39 | 43 | 47 | 49 |
| Summa tillgångar | 1 916 | 228 | 230 | 130 | 43 | 47 | 49 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 117 | 92 | 48 | −8 | −4 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 184 | 166 | 142 | 98 | 42 | 47 | 49 |
| Justerat eget kapital | 184 | 166 | 142 | 98 | 42 | 47 | 49 |
| Långfristiga skulder | 1 632 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 100 | 62 | 88 | 32 | 1 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 916 | 228 | 230 | 130 | 43 | 47 | 49 |
| Ställda säkerheter | 1 540 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 023 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dellenmaskin AB över mittlinjen sett till omsättning, med 290 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,7 procent, och soliditeten var låg — 9,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 50 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Hudiksvall.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom mark- och anläggningsarbeten, uthyrning av arbetsmaskiner för mark- och anläggningsarbeten, personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jonatan Frisk (f. 1990) Styrelseledamot
- Ann-Kristin Lundgren Frisk (f. 1959) Styrelsesuppleant
- Annakarin Larsson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | DellenGräv AB (556903-9455) |
|---|---|
| Koncernmoder | DellenGräv AB (556903-9455) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-06-20 |
|---|---|
| Bransch | Sport- och fritidsutbildning (SNI 85510) |
| Adress | Lund 30, 824 72, Delsbo Besök: Lund 30, Delsbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |