Aktiebolag Borås
Delaways AB
40 sökningar
Omsättning 2025
11,9 mkr
−3,1 %Rörelsemarginal
2,6 %
+1,0 p.e.Soliditet
37,6 %
+3,3 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 909 | 12 289 | 13 867 | 14 159 | 12 279 |
| Rörelseresultat | 306 | 187 | 212 | 489 | 592 |
| Årets resultat | 239 | 138 | 174 | 584 | 520 |
| Eget kapital | 1 750 | 1 511 | 1 373 | 1 703 | 1 539 |
| Balansomslutning | 4 659 | 4 411 | 4 993 | 4 861 | 4 955 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 909 | 12 289 | 13 867 | 14 159 | 12 279 |
| Personalkostnader | 2 189 | 2 212 | 2 185 | 2 202 | 1 762 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 23 | 333 | 477 |
| Övriga externa kostnader | 2 348 | 2 455 | 2 752 | 2 563 | 2 259 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 066 | −7 434 | −8 695 | −8 572 | −7 189 |
| Rörelseresultat | 306 | 187 | 212 | 489 | 592 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 15 | 7 | 12 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | 302 | 175 | 205 | 478 | 565 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 | 19 | 260 | 100 |
| Skatt | 64 | 38 | 49 | 153 | 146 |
| Årets resultat | 239 | 138 | 174 | 584 | 520 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | 25 | 373 |
| Varulager | 4 101 | 3 793 | 4 652 | 3 808 | 3 811 |
| Kortfristiga fordringar | 209 | 460 | 252 | 315 | 208 |
| Kassa och bank | 349 | 158 | 88 | 713 | 562 |
| Omsättningstillgångar | 4 659 | 4 411 | 4 992 | 4 836 | 4 582 |
| Summa tillgångar | 4 659 | 4 411 | 4 993 | 4 861 | 4 955 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 461 | 1 323 | 1 149 | 1 069 | 969 |
| Eget kapital | 1 750 | 1 511 | 1 373 | 1 703 | 1 539 |
| Justerat eget kapital | 1 750 | 1 511 | 1 374 | 1 719 | 1 761 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 1 | 20 | 280 |
| Långfristiga skulder | 1 028 | 1 327 | 1 506 | 1 013 | 1 160 |
| Kortfristiga skulder | 1 881 | 1 573 | 2 113 | 2 125 | 1 976 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 659 | 4 411 | 4 993 | 4 861 | 4 955 |
| Ställda säkerheter | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Delaways AB 11,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 37,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel med konfektion samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Dennis Dahl (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Emil Dahl (f. 1987) Styrelseledamot
- Anneli Dahl Bergvall (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Rikard Johelid (f. 1984) Revisor
- Kalle Wrane (f. 1969) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-03 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711) |
| Adress | Lilla Brogatan 23, 503 35, Borås Besök: Lilla Brogatan 23, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |