Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Dekalex AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Dekalex AB minskade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 946 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 2,5 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 51,9 procent — branschens median är 38,1 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Lokalvård
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 197 | 853 | 77 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 625 | 843 | 26 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,3 % | 862 | 946 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 681 | 946 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 699 | 946 | 26 % |
| Soliditet | 51,9 % | 252 | 945 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 562 tkr | 666 | 946 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 14 tkr | 687 | 946 | 27 % |
| Nettoomsättning | 14 047 tkr | 279 | 946 | 71 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 562 | 946 | 41 % |
| Antal anställda | 25 | 237 | 946 | 75 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 139 | 21 722 | 49 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 14 970 | 21 337 | 30 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,3 % | 20 836 | 24 745 | 16 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 15 522 | 24 713 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 14 506 | 24 754 | 41 % |
| Soliditet | 51,9 % | 9 977 | 24 706 | 60 % |
| Nettoomsättning per anställd | 562 tkr | 24 212 | 24 755 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 14 tkr | 17 859 | 24 755 | 28 % |
| Nettoomsättning | 14 047 tkr | 14 487 | 24 755 | 41 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 15 707 | 24 755 | 37 % |
| Antal anställda | 25 | 4 916 | 24 755 | 80 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 38 894 | 78 068 | 50 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 55 262 | 76 955 | 28 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,3 % | 74 500 | 87 561 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 56 977 | 87 479 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 51 281 | 87 581 | 41 % |
| Soliditet | 51,9 % | 35 947 | 87 385 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 562 tkr | 86 239 | 87 582 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 14 tkr | 65 699 | 87 582 | 25 % |
| Nettoomsättning | 14 047 tkr | 47 954 | 87 582 | 45 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 56 774 | 87 582 | 35 % |
| Antal anställda | 25 | 14 482 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .