Aktiebolag Lund
Defence Position AB
38 sökningar
274 tkr
−81,4 %-19,0 %
−23,6 p.e.63,1 %
+37,7 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 274 | 1 475 | 1 508 | 1 792 | 953 |
| Rörelseresultat | −52 | 68 | 113 | 103 | 512 |
| Årets resultat | 86 | 51 | 64 | 24 | 338 |
| Eget kapital | 111 | 80 | 94 | 200 | 363 |
| Balansomslutning | 176 | 315 | 490 | 498 | 594 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 274 | 1 475 | 1 508 | 1 792 | 953 |
| Personalkostnader | 62 | 515 | 787 | 1 042 | 273 |
| Övriga externa kostnader | 118 | 763 | 569 | 486 | 147 |
| Övriga rörelseposter, netto | −146 | −129 | −39 | −161 | −21 |
| Rörelseresultat | −52 | 68 | 113 | 103 | 512 |
| Ränteintäkter | 39 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 69 | 91 | 81 | 512 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | 0 | 0 | 10 | −125 |
| Skatt | 16 | 18 | 27 | 66 | 49 |
| Årets resultat | 86 | 51 | 64 | 24 | 338 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 63 | 16 | 100 | 183 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 119 | 167 | 133 | 106 |
| Kassa och bank | 86 | 180 | 223 | 182 | 429 |
| Omsättningstillgångar | 114 | 299 | 390 | 315 | 534 |
| Summa tillgångar | 176 | 315 | 490 | 498 | 594 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 4 | 5 | 151 | 0 |
| Eget kapital | 111 | 80 | 94 | 200 | 363 |
| Justerat eget kapital | 111 | 171 | 185 | 291 | 462 |
| Obeskattade reserver | 0 | 115 | 115 | 115 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 120 | 281 | 183 | 106 |
| Summa eget kapital och skulder | 176 | 315 | 490 | 498 | 594 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 835 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Defence Position AB strax under mitten sett till omsättning, med 274 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -19,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 63,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 81 procent. Sätet finns i Lund.
Rådgivning och utförande av tjänster inom marknadsföring, kommunikation och rekrytering.
Styrelse & ledning
- Elias Mibesjö (f. 1984) Styrelseledamot
- Evelina Mibesjö (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-04-19 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Kivra: 559312-9231, 106 31, Stockholm Besök: Kivra: 559312-9231, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |