Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Defab Production AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Defab Production AB ökade omsättningen med 26 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 227 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 15,1 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 65,4 procent — branschens median är 50,7 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Metallegoarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 353 | 1 117 | 68 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 495 | 1 111 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,4 % | 135 | 1 227 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 184 | 1 227 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 827 | 1 227 | 33 % |
| Soliditet | 65,4 % | 305 | 1 227 | 75 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 680 tkr | 223 | 1 227 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 406 tkr | 139 | 1 227 | 89 % |
| Nettoomsättning | 21 441 tkr | 526 | 1 227 | 57 % |
| Rörelseresultat | 3 248 tkr | 271 | 1 227 | 78 % |
| Antal anställda | 8 | 659 | 1 227 | 46 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 004 | 13 483 | 70 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 9 929 | 13 293 | 25 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,4 % | 1 948 | 15 012 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 2 536 | 14 997 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 10 166 | 15 017 | 32 % |
| Soliditet | 65,4 % | 3 501 | 14 974 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 680 tkr | 4 852 | 15 017 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 406 tkr | 2 524 | 15 017 | 83 % |
| Nettoomsättning | 21 441 tkr | 6 342 | 15 017 | 58 % |
| Rörelseresultat | 3 248 tkr | 3 429 | 15 017 | 77 % |
| Antal anställda | 8 | 7 046 | 15 017 | 53 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 22 256 | 78 286 | 72 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 57 653 | 77 169 | 25 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,4 % | 11 558 | 87 562 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 14 913 | 87 475 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 59 023 | 87 581 | 33 % |
| Soliditet | 65,4 % | 19 965 | 87 381 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 680 tkr | 27 248 | 87 582 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | 406 tkr | 14 129 | 87 582 | 84 % |
| Nettoomsättning | 21 441 tkr | 36 191 | 87 582 | 59 % |
| Rörelseresultat | 3 248 tkr | 19 677 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 8 | 41 033 | 87 582 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .