Aktiebolag Stockholm
De Maria Consulting AB
11 sökningar
1,2 mkr
+13,6 %17,4 %
+7,2 p.e.40,0 %
+4,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 173 | 1 033 | 948 | 1 004 |
| Rörelseresultat | 204 | 105 | 45 | 266 |
| Årets resultat | 162 | 84 | 40 | 211 |
| Eget kapital | 255 | 173 | 89 | 237 |
| Balansomslutning | 637 | 493 | 490 | 578 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 173 | 1 033 | 948 | 1 004 |
| Personalkostnader | 935 | 897 | 863 | 711 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 32 | 40 | 27 |
| Rörelseresultat | 204 | 105 | 45 | 266 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 5 | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | 106 | 50 | 266 |
| Skatt | 42 | 22 | 10 | 55 |
| Årets resultat | 162 | 84 | 40 | 211 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 171 | 165 | 300 | 134 |
| Kassa och bank | 466 | 328 | 190 | 444 |
| Omsättningstillgångar | 637 | 493 | 490 | 578 |
| Summa tillgångar | 637 | 493 | 490 | 578 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 68 | 64 | 24 | 0 |
| Eget kapital | 255 | 173 | 89 | 237 |
| Justerat eget kapital | 255 | 173 | 89 | 237 |
| Kortfristiga skulder | 382 | 320 | 401 | 341 |
| Summa eget kapital och skulder | 637 | 493 | 490 | 578 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 291 granskade bolag ligger De Maria Consulting AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,4 procent, och soliditeten var god — 40,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Konsultverksamhet inom socialt arbete.
Styrelse & ledning
- Marcus De Maria (f. 1977) Verkställande direktör
- Marcus De Maria (f. 1977) Styrelseledamot
- Alexandra Luisa De Maria (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 88991) |
| Adress | Drottninggatan 81B, 111 60, Stockholm Besök: Drottninggatan 81 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |