Aktiebolag Håbo
de Luca consulting AB
87 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
−36,6 %Rörelsemarginal
31,4 %
−22,4 p.e.Soliditet
94,8 %
+2,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 819 | 2 867 | 1 958 | 1 857 | 1 892 |
| Rörelseresultat | 571 | 1 542 | 672 | 796 | 741 |
| Årets resultat | 876 | 903 | 418 | 1 918 | 2 783 |
| Eget kapital | 7 801 | 7 220 | 6 613 | 6 483 | 4 852 |
| Balansomslutning | 9 308 | 9 100 | 8 055 | 7 715 | 6 121 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 819 | 2 867 | 1 958 | 1 857 | 1 892 |
| Personalkostnader | 977 | 985 | 973 | 967 | 915 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 271 | 331 | 303 | 245 | 236 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 160 | — |
| Rörelseresultat | 571 | 1 542 | 672 | 796 | 741 |
| Ränteintäkter | 106 | 2 | 63 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 882 | 1 544 | 735 | 2 248 | 2 984 |
| Bokslutsdispositioner | 179 | −396 | −196 | −204 | −58 |
| Skatt | 185 | 245 | 121 | 126 | 144 |
| Årets resultat | 876 | 903 | 418 | 1 918 | 2 783 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 138 | 5 138 | 2 147 | 2 156 | 2 138 |
| Kortfristiga fordringar | 341 | 747 | 710 | 728 | 547 |
| Kassa och bank | 3 829 | 3 215 | 5 198 | 4 831 | 3 436 |
| Omsättningstillgångar | 4 170 | 3 962 | 5 908 | 5 559 | 3 983 |
| Summa tillgångar | 9 308 | 9 100 | 8 055 | 7 715 | 6 121 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 875 | 6 267 | 6 145 | 4 515 | 2 019 |
| Eget kapital | 7 801 | 7 220 | 6 613 | 6 483 | 4 852 |
| Justerat eget kapital | 8 820 | 8 381 | 7 459 | 7 173 | 5 380 |
| Obeskattade reserver | 1 283 | 1 462 | 1 065 | 869 | 665 |
| Kortfristiga skulder | 224 | 418 | 377 | 363 | 604 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 308 | 9 100 | 8 055 | 7 715 | 6 121 |
Verksamhet
de Luca consulting AB omsatte 1,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 935 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 31,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 94,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Håbo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva IT-konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marco De Luca (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Sara de Luca (f. 1975) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-15 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Vallstigen 16, 174 46, Sundbyberg Besök: Vallstigen 16, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0171-448443 |