Aktiebolag Stockholm
de la Brosse Bauer AB
27 sökningar
Omsättning 2025
644 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
-5,7 %
−48,9 p.e.Soliditet
57,5 %
+4,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 644 | 644 | 377 |
| Rörelseresultat | −37 | 278 | 66 |
| Årets resultat | 10 | 166 | 41 |
| Eget kapital | 242 | 232 | 66 |
| Balansomslutning | 483 | 576 | 446 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 644 | 644 | 377 |
| Personalkostnader | 639 | 322 | 342 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 43 | 12 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 43 |
| Rörelseresultat | −37 | 278 | 66 |
| Ränteintäkter | 5 | 10 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | 288 | 68 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | −75 | −15 |
| Skatt | 3 | 47 | 11 |
| Årets resultat | 10 | 166 | 41 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 185 | 272 |
| Kassa och bank | 246 | 385 | 168 |
| Omsättningstillgångar | 477 | 570 | 440 |
| Summa tillgångar | 483 | 576 | 446 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 207 | 41 | 0 |
| Eget kapital | 242 | 232 | 66 |
| Justerat eget kapital | 278 | 303 | 78 |
| Obeskattade reserver | 45 | 90 | 15 |
| Långfristiga skulder | 0 | 120 | 220 |
| Kortfristiga skulder | 196 | 134 | 145 |
| Summa eget kapital och skulder | 483 | 576 | 446 |
Verksamhet
de la Brosse Bauer AB omsatte 644 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -5,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 57,5 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom digital marknadsföring, affärsutveckling samt inom restaurangbranschen och import av livsmedel. Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mathias Bauer (f. 1989) Styrelseledamot
- Minna Béatrice De La Brosse Gissin (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-01-31 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Odelbergsvägen 32, 120 47, Enskede Gård Besök: Odelbergsvägen 32, Enskede Gård |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |