Aktiebolag Stockholm
De Brug AB
79 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
+60,4 %Rörelsemarginal
93,0 %
+1,8 p.e.Soliditet
90,2 %
+1,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 033 | 1 891 | 2 666 | 1 312 | 1 196 | 1 233 | 896 | 262 |
| Rörelseresultat | 2 820 | 1 725 | 2 547 | 1 126 | 1 034 | 1 114 | 835 | 232 |
| Årets resultat | 2 071 | 1 451 | 2 021 | 972 | 1 435 | 862 | 492 | 146 |
| Eget kapital | 8 969 | 7 108 | 5 862 | 4 077 | 3 354 | 2 019 | 1 858 | 1 366 |
| Balansomslutning | 9 947 | 8 040 | 6 713 | 4 875 | 3 994 | 3 195 | 2 827 | 2 206 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 033 | 1 891 | 2 666 | 1 312 | 1 196 | 1 233 | 896 | 262 |
| Personalkostnader | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 231 | 173 | 135 | 197 | 159 | 115 | 60 | 30 |
| Övriga rörelseposter, netto | 20 | — | 16 | 11 | — | — | — | 5 |
| Rörelseresultat | 2 820 | 1 725 | 2 547 | 1 126 | 1 034 | 1 114 | 835 | 232 |
| Ränteintäkter | 43 | 100 | 72 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 214 | 1 | 2 | 1 | 0 | 16 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 648 | 1 824 | 2 560 | 1 225 | 1 046 | 1 097 | 835 | 251 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 773 | 0 | −209 | −63 |
| Skatt | 577 | 373 | 539 | 252 | 384 | 236 | 135 | 42 |
| Årets resultat | 2 071 | 1 451 | 2 021 | 972 | 1 435 | 862 | 492 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 471 | 4 113 | 3 474 | 1 900 | 1 900 | 1 905 | 1 910 | 1 514 |
| Kortfristiga fordringar | 749 | 1 035 | 478 | 586 | 382 | 210 | 409 | 316 |
| Kassa och bank | 4 727 | 2 892 | 2 761 | 2 389 | 1 712 | 1 080 | 508 | 375 |
| Omsättningstillgångar | 5 475 | 3 927 | 3 239 | 2 975 | 2 094 | 1 290 | 917 | 692 |
| Summa tillgångar | 9 947 | 8 040 | 6 713 | 4 875 | 3 994 | 3 195 | 2 827 | 2 206 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 848 | 5 607 | 3 791 | 3 055 | 1 869 | 1 107 | 1 316 | 1 170 |
| Eget kapital | 8 969 | 7 108 | 5 862 | 4 077 | 3 354 | 2 019 | 1 858 | 1 366 |
| Justerat eget kapital | 8 969 | 7 108 | 5 862 | 4 077 | 3 354 | 2 633 | 2 472 | 1 814 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 773 | 773 | 564 |
| Kortfristiga skulder | 978 | 932 | 851 | 798 | 640 | 403 | 196 | 276 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 947 | 8 040 | 6 713 | 4 875 | 3 994 | 3 195 | 2 827 | 2 206 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger De Brug AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 93,0 procent, och soliditeten var hög — 90,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 60 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, ledarskaps- och styrelsefrågor samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jacqueline Hoogerbrugge (f. 1963) Styrelseledamot
- Jan de Sauvage-Nolting (f. 2007) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Torgerdsvägen 12, 182 67, Djursholm Besök: Torgerdsvägen 12, Djursholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |