Aktiebolag Haninge
DD FASAD AB
259 sökningar
Omsättning 2025
49,1 mkr
+79,5 %Rörelsemarginal
7,0 %
−7,0 p.e.Soliditet
32,1 %
+7,5 p.e.Anställda
12
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 49 083 | 27 343 | 23 279 | 25 623 | 25 097 | 25 886 | 31 451 |
| Rörelseresultat | 3 415 | 3 820 | 561 | 2 309 | 2 014 | −238 | 2 229 |
| Årets resultat | 2 513 | 2 233 | 345 | 1 308 | 1 103 | 465 | 1 417 |
| Eget kapital | 4 067 | 2 754 | 920 | 1 375 | 1 317 | 1 060 | 1 476 |
| Balansomslutning | 12 682 | 11 188 | 4 768 | 6 350 | 5 302 | 4 242 | 7 003 |
| Anställda | 12 | 6 | 6 | 6 | 6 | 10 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 083 | 27 343 | 23 279 | 25 623 | 25 097 | 25 886 | 31 451 |
| Personalkostnader | 6 916 | 3 410 | 4 321 | 3 643 | 5 297 | 5 557 | 7 196 |
| Av- och nedskrivningar | 767 | 515 | 553 | 0 | 98 | 273 | 413 |
| Övriga externa kostnader | 7 148 | 5 538 | 5 252 | 4 572 | 3 122 | 5 587 | 4 721 |
| Övriga rörelseposter, netto | −30 837 | −14 060 | −12 592 | −15 099 | −14 566 | −14 707 | −16 892 |
| Rörelseresultat | 3 415 | 3 820 | 561 | 2 309 | 2 014 | −238 | 2 229 |
| Ränteintäkter | 36 | 0 | 11 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 127 | 63 | 107 | 23 | 26 | 53 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 324 | 3 757 | 465 | 2 286 | 1 989 | −305 | 2 197 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −900 | 0 | −550 | −500 | 923 | −349 |
| Skatt | 810 | 623 | 120 | 428 | 385 | 154 | 430 |
| Årets resultat | 2 513 | 2 233 | 345 | 1 308 | 1 103 | 465 | 1 417 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 964 | 4 712 | 3 003 | 2 792 | 1 378 | 1 252 | 1 225 |
| Kortfristiga fordringar | 6 978 | 3 951 | 1 726 | 2 759 | 2 388 | 2 956 | 5 778 |
| Kassa och bank | 1 740 | 2 525 | 39 | 799 | 1 536 | 34 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 8 718 | 6 475 | 1 766 | 3 558 | 3 924 | 2 990 | 5 778 |
| Summa tillgångar | 12 682 | 11 188 | 4 768 | 6 350 | 5 302 | 4 242 | 7 003 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 504 | 471 | 525 | 17 | 164 | 545 | 9 |
| Eget kapital | 4 067 | 2 754 | 920 | 1 375 | 1 317 | 1 060 | 1 476 |
| Justerat eget kapital | 5 615 | 4 302 | 1 754 | 2 209 | 1 714 | 1 199 | 2 348 |
| Obeskattade reserver | 1 950 | 1 950 | 1 050 | 1 050 | 500 | 175 | 1 098 |
| Långfristiga skulder | 788 | 2 542 | 1 202 | 825 | 72 | 817 | 468 |
| Kortfristiga skulder | 5 877 | 3 942 | 1 596 | 3 100 | 3 413 | 2 190 | 3 961 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 682 | 11 188 | 4 768 | 6 350 | 5 302 | 4 242 | 7 003 |
| Ställda säkerheter | 1 520 | 3 447 | 1 752 | 1 225 | 705 | 829 | 957 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 155 granskade bolag ligger DD FASAD AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 49,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 32,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 80 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är ställningsmontage, mur och puts och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Dennis Nygårds (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Dennis Nygårds (f. 1983) Styrelseledamot
- Bert Nygårds (f. 1956) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Maria Bengtsson (f. 1980) Revisor
Koncern
| Moderbolag | DD Stockholm AB (559079-9986) |
|---|---|
| Koncernmoder | DD Stockholm AB (559079-9986) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-05-20 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Lagervägen 14, 142 91, Skogås Besök: Lagervägen 14, Skogås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7708744 |