starkabolag.se

Aktiebolag Skellefteå

Davids Bygg & Mek AB

32 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

−24,4 %
Rörelsemarginal

-6,6 %

−3,9 p.e.
Soliditet

7,8 %

−1,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning1 3711 8132 1723 2891 509
Rörelseresultat−91−50−242325−71
Årets resultat−122−73−242281−71
Eget kapital69929033251
Balansomslutning8811 028544771383
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning1 3711 8132 1723 2891 509
Personalkostnader420457647774519
Av- och nedskrivningar82380113
Övriga externa kostnader8329831718690
Övriga rörelseposter, netto−877−1 070−1 450−1 993−968
Rörelseresultat−91−50−242325−71
Ränteintäkter300——
Räntekostnader3524000
Resultat efter finansiella poster−122−73−242325−71
Skatt000440
Årets resultat−122−73−242281−71

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar4405730057
Varulager4040404066
Kortfristiga fordringar264240126410182
Kassa och bank13717537832179
Omsättningstillgångar441455544771326
Summa tillgångar8811 028544771383
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat41402821−3
Eget kapital69929033251
Justerat eget kapital69929033251
Långfristiga skulder442506000
Kortfristiga skulder370430454439332
Summa eget kapital och skulder8811 028544771383
Ställda säkerheter441560000
Ansvarsförbindelser250150000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Davids Bygg & Mek AB 1,4 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,6 procent, och soliditeten var låg — 7,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Skellefteå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggnadsentreprenad och diverse mekaniska verkstadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Davids Bygg & Mek AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Davids Bygg & Mek AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Davids Bygg & Mek AB (559161-1867)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-06-01
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Gummark 29, 931 95, Skellefteå
Besök: Gummark 29, Skellefteå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad