Konkurs inledd (2026-04-16)
Aktiebolag Västerås
Daneko Group AB
79 sökningar
Omsättning 2024
105 tkr
−18,6 %Rörelsemarginal
-29,5 %
Soliditet
38,1 %
+20,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 | 129 | 135 | 93 | 5 |
| Rörelseresultat | −31 | −437 | 15 | −15 | −3 |
| Årets resultat | −69 | −390 | −22 | −16 | −3 |
| Eget kapital | 74 | 61 | 83 | 105 | 121 |
| Balansomslutning | 194 | 347 | 424 | 480 | 372 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 | 129 | 135 | 93 | 5 |
| Personalkostnader | 17 | 155 | 20 | 12 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 14 | 14 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 367 | 45 | 38 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 | −30 | −41 | −44 | −2 |
| Rörelseresultat | −31 | −437 | 15 | −15 | −3 |
| Räntekostnader | 5 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −440 | −22 | −16 | −3 |
| Koncernbidrag | 0 | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −69 | −390 | −22 | −16 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 28 | 42 | 56 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 156 | 264 | 166 | 162 | 50 |
| Kassa och bank | 38 | 21 | 182 | 193 | 242 |
| Omsättningstillgångar | 194 | 319 | 382 | 425 | 362 |
| Summa tillgångar | 194 | 347 | 424 | 480 | 372 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 | 34 | 55 | 71 | 74 |
| Eget kapital | 74 | 61 | 83 | 105 | 121 |
| Justerat eget kapital | 74 | 61 | 83 | 105 | 121 |
| Långfristiga skulder | 0 | 111 | 23 | 36 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 175 | 318 | 339 | 251 |
| Summa eget kapital och skulder | 194 | 347 | 424 | 480 | 372 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Daneko Group AB 105 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 433 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -29,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 38,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utbildning och coachning inom träning, näringslära, kost och hälsovård, och matlagning. Bolaget skall också bedriva café-, restaurang-, och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Koncern
| Moderbolag | Daneko Invest AB (556959-8328) |
|---|---|
| Koncernmoder | Daneko Invest AB (556959-8328) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Bangatan 1C, 722 28, Västerås Besök: Bangatan 1 C, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |