Aktiebolag Norrtälje
Dandelion Specialfastigheter AB
344 sökningar
Omsättning 2024
844 tkr
−48,6 %Rörelsemarginal
-1,4 %
Soliditet
79,6 %
+10,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 844 | 1 643 | 4 277 | 3 208 | 3 156 |
| Rörelseresultat | −12 | −1 691 | 3 037 | 235 | −3 816 |
| Årets resultat | −986 | 10 | 3 975 | 3 077 | 16 452 |
| Eget kapital | 42 874 | 43 860 | 43 850 | 43 828 | 40 751 |
| Balansomslutning | 53 835 | 63 088 | 69 405 | 75 443 | 74 807 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 844 | 1 643 | 4 277 | 3 208 | 3 156 |
| Personalkostnader | 1 206 | 1 253 | 1 467 | 1 713 | 1 651 |
| Av- och nedskrivningar | 258 | 257 | 338 | 304 | 367 |
| Övriga externa kostnader | 2 367 | 1 325 | 3 790 | 1 806 | 3 259 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 975 | −499 | 4 355 | 850 | −1 695 |
| Rörelseresultat | −12 | −1 691 | 3 037 | 235 | −3 816 |
| Ränteintäkter | 136 | 315 | 61 | — | — |
| Räntekostnader | 3 009 | 0 | 0 | 0 | 69 |
| Resultat efter finansiella poster | −986 | −287 | 4 479 | 3 077 | 16 452 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 296 | −296 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 207 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −986 | 10 | 3 975 | 3 077 | 16 452 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 023 | 28 296 | 31 095 | 32 433 | 23 743 |
| Kortfristiga fordringar | 23 690 | 24 781 | 32 144 | 40 309 | 30 179 |
| Kassa och bank | 2 122 | 10 011 | 6 166 | 2 701 | 20 885 |
| Omsättningstillgångar | 25 812 | 34 791 | 38 310 | 43 009 | 51 064 |
| Summa tillgångar | 53 835 | 63 088 | 69 405 | 75 443 | 74 807 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 43 810 | 43 800 | 39 825 | 40 701 | 24 709 |
| Eget kapital | 42 874 | 43 860 | 43 850 | 43 828 | 40 751 |
| Justerat eget kapital | 42 874 | 43 860 | 44 085 | 43 828 | 40 751 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 296 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 18 803 | 23 953 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 961 | 425 | 1 306 | 31 615 | 34 056 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 835 | 63 088 | 69 405 | 75 443 | 74 807 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Dandelion Specialfastigheter AB 844 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 753 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -1,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 79,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 49 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Norrtälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta specialfastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jan Emanuel (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Emanuel (f. 1974) Styrelseledamot
- Alf Ohlsson (f. 1948) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Matteus Ireblad (f. 2003) Extern firmatecknare
- Kenneth Elton (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-09-14 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Norra Malmvägen 143, 191 65, Sollentuna Besök: Norra Malmvägen 143, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3842218 |