starkabolag.se

Aktiebolag Ystad

Dance IT Aktiebolag

69 sökningar

Omsättning 2025

1,8 mkr

+27,6 %
Rörelsemarginal

26,2 %

−23,9 p.e.
Soliditet

71,7 %

−6,9 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 8431 4441 9072 2122 605
Rörelseresultat48372460210371
Årets resultat2884110113243
Eget kapital339808647897935
Balansomslutning1 0611 4404 7194 6064 778
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 8431 4441 9072 2122 605
Personalkostnader551799724759764
Av- och nedskrivningar00676767
Övriga externa kostnader288622442339287
Övriga rörelseposter, netto−521701−614−837−1 116
Rörelseresultat48372460210371
Ränteintäkter5268——
Räntekostnader05607864
Resultat efter finansiella poster488694−132133307
Bokslutsdispositioner−124−175136133
Skatt7710833267
Årets resultat2884110113243

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar003 6673 8493 801
Varulager1011600
Kortfristiga fordringar11393456181157
Kassa och bank9381 336590576820
Omsättningstillgångar1 0611 4401 051757977
Summa tillgångar1 0611 4404 7194 6064 778
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat1347597734642
Eget kapital339808647897935
Justerat eget kapital7611 1328321 1901 238
Obeskattade reserver531408233369381
Långfristiga skulder002 8942 9533 037
Kortfristiga skulder191224945387425
Summa eget kapital och skulder1 0611 4404 7194 6064 778
Ställda säkerheter003 4003 4003 400

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Dance IT Aktiebolag 1,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 182 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 26,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ystad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utbildning i dans samt övrig underhållning, musik- och artistverksamhet, förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Dance IT Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Dance IT Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Dance IT Aktiebolag (556848-8539)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Dance IT Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-04-06
Bransch Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690)
Adress
Lemmelvägen 9, 271 39, Ystad
Besök: Lemmelvägen 9, Ystad
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad