Aktiebolag Örebro
Dance Center Örebro AB
55 sökningar
4,4 mkr
+7,8 %20,4 %
+2,5 p.e.68,1 %
+5,7 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 388 | 4 071 | 3 868 | 3 281 | 2 477 | 1 822 |
| Rörelseresultat | 893 | 727 | 517 | −71 | 148 | 206 |
| Årets resultat | 695 | 578 | 407 | −25 | 112 | 116 |
| Eget kapital | 1 026 | 832 | 554 | 96 | 271 | 166 |
| Balansomslutning | 1 507 | 1 334 | 970 | 451 | 644 | 500 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 388 | 4 071 | 3 868 | 3 281 | 2 477 | 1 822 |
| Personalkostnader | 1 911 | 1 887 | 2 071 | 1 934 | 1 224 | 655 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 16 | 13 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 288 | 1 148 | 1 000 | 1 052 | 772 | 725 |
| Övriga rörelseposter, netto | −274 | −287 | −258 | −350 | −320 | −236 |
| Rörelseresultat | 893 | 727 | 517 | −71 | 148 | 206 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 890 | 733 | 516 | −68 | 148 | 205 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 | −50 |
| Skatt | 196 | 155 | 109 | 7 | 36 | 39 |
| Årets resultat | 695 | 578 | 407 | −25 | 112 | 116 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 180 | 36 | 58 | 67 | 50 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 288 | 211 | 204 | 134 | 57 |
| Kassa och bank | 846 | 1 010 | 701 | 180 | 460 | 443 |
| Omsättningstillgångar | 1 327 | 1 298 | 912 | 383 | 595 | 500 |
| Summa tillgångar | 1 507 | 1 334 | 970 | 451 | 644 | 500 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 281 | 204 | 47 | 71 | 109 | 0 |
| Eget kapital | 1 026 | 832 | 554 | 96 | 271 | 166 |
| Justerat eget kapital | 1 026 | 832 | 554 | 96 | 311 | 206 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 481 | 502 | 416 | 305 | 273 | 234 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 507 | 1 334 | 970 | 451 | 644 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 50 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 423 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dance Center Örebro AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 4,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 68,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Örebro.
Bolaget skall bedriva dans- och friskvårdsverksamhet i form av undervisning,, uppträdande och gruppträning inom dans och delaktighet i dansevenemang samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Charlotta Helgesen (f. 1990) Ordförande, Styrelseledamot
- Alexandra Lagemyr (f. 1994) Styrelseledamot
- Katarina Halvarsson (f. 1967) Styrelsesuppleant
- Joakim Malm (f. 1969) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522) |
| Adress | Radiatorvägen 7, 702 27, Örebro Besök: Radiatorvägen 7, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |