Aktiebolag Stockholm 144 sökningar
Danail Trading AB
Detaljhandel med konfektyrer
900 tkr
+1,4 %11,2 %
−5,0 p.e.10,8 %
−3,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 900 | 888 | 755 | 796 | 262 | 81 | 719 | 648 |
| Rörelseresultat | 101 | 144 | 21 | 407 | 84 | −127 | 301 | 129 |
| Årets resultat | −52 | 5 | −8 | −67 | 81 | −558 | 236 | 100 |
| Eget kapital | 58 | 60 | 56 | 64 | 131 | 50 | 398 | 162 |
| Balansomslutning | 539 | 422 | 363 | 215 | 210 | 143 | 756 | 497 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 900 | 888 | 755 | 796 | 262 | 81 | 719 | 648 |
| Personalkostnader | 334 | 322 | 395 | 53 | 53 | 141 | 58 | 108 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 312 | 280 | 228 | 212 | 168 | 141 | 215 | 227 |
| Övriga rörelseposter, netto | −146 | −135 | −104 | −117 | 50 | 75 | −145 | −184 |
| Rörelseresultat | 101 | 144 | 21 | 407 | 84 | −127 | 301 | 129 |
| Räntekostnader | 132 | 109 | 0 | 397 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | 35 | −4 | 8 | 81 | −558 | 301 | 129 |
| Skatt | 21 | 30 | 5 | 76 | 0 | 0 | 65 | 29 |
| Årets resultat | −52 | 5 | −8 | −67 | 81 | −558 | 236 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 40 | 178 | 46 | 53 | 60 | 68 | 0 | 0 |
| Varulager | 1 | 36 | 26 | 6 | 9 | 29 | 10 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 50 | 38 | 1 | 76 | 27 | 66 | 36 |
| Kassa och bank | 416 | 158 | 253 | 155 | 66 | 19 | 680 | 446 |
| Omsättningstillgångar | 499 | 244 | 317 | 162 | 150 | 75 | 756 | 497 |
| Summa tillgångar | 539 | 422 | 363 | 215 | 210 | 143 | 756 | 497 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 | 5 | 14 | 81 | 0 | 348 | 112 | 12 |
| Eget kapital | 58 | 60 | 56 | 64 | 131 | 50 | 398 | 162 |
| Justerat eget kapital | 58 | 60 | 56 | 64 | 131 | 50 | 398 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 481 | 362 | 307 | 151 | 79 | 93 | 358 | 335 |
| Summa eget kapital och skulder | 539 | 422 | 363 | 215 | 210 | 143 | 756 | 497 |
| Ansvarsförbindelser | 260 | 210 | 210 | 0 | 210 | 210 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 618 granskade bolag ligger Danail Trading AB strax under mitten räknat på omsättning, med 900 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 10,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att förvalta hyreskontrakt, uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Cafè glass, läsk, konfekt samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Masoud Saghebtehrani (f. 1968) Styrelseledamot
- Baharak Hakimi (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-05 |
|---|---|
| Adress | Österlång gatan 31, 111 31, Stockholm Besök: Österlånggatan 31, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |