Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Dals Långed Coating AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Dals Långed Coating AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 31 jämförbara bolag är -4 procent.
Rörelsemarginalen är 8,6 procent, mot branschmedianens 4,1 procent.
Soliditeten ligger på 84,6 procent — branschens median är 51,2 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 35.
Branschen: Övrig tillverkning av papper och papp
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,6 % | 3 | 31 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 8 | 31 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 7 | 31 | 77 % |
| Soliditet | 84,6 % | 4 | 31 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 280 tkr | 28 | 31 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 196 tkr | 15 | 31 | 52 % |
| Nettoomsättning | 38 763 tkr | 24 | 31 | 23 % |
| Rörelseresultat | 3 339 tkr | 15 | 31 | 52 % |
| Antal anställda | 17 | 23 | 31 | 26 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,6 % | 4 817 | 15 012 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 5 196 | 14 997 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 6 384 | 15 017 | 57 % |
| Soliditet | 84,6 % | 722 | 14 974 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 280 tkr | 6 022 | 15 017 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 196 tkr | 5 181 | 15 017 | 65 % |
| Nettoomsättning | 38 763 tkr | 4 260 | 15 017 | 72 % |
| Rörelseresultat | 3 339 tkr | 3 367 | 15 017 | 78 % |
| Antal anställda | 17 | 3 635 | 15 017 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,6 % | 28 478 | 87 562 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 30 423 | 87 475 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 37 247 | 87 581 | 57 % |
| Soliditet | 84,6 % | 4 021 | 87 381 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 280 tkr | 34 035 | 87 582 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 196 tkr | 29 593 | 87 582 | 66 % |
| Nettoomsättning | 38 763 tkr | 23 878 | 87 582 | 73 % |
| Rörelseresultat | 3 339 tkr | 19 240 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 582 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .