Aktiebolag Stockholm 140 sökningar
DALI AB
Personaluthyrning
Omsättning 2025
5,5 mkr
−12,5 %Rörelsemarginal
28,1 %
+52,3 p.e.Soliditet
22,8 %
+18,5 p.e.Anställda
9
−43,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 532 | 6 324 | 4 156 | 3 125 | 1 612 | 2 134 | 2 503 |
| Rörelseresultat | 1 554 | −1 531 | −539 | 710 | 464 | 871 | 636 |
| Årets resultat | 1 551 | −1 529 | 12 | 519 | 271 | 517 | 354 |
| Eget kapital | 1 820 | 269 | 1 798 | 1 787 | 1 268 | 997 | 480 |
| Balansomslutning | 7 973 | 6 158 | 6 711 | 6 907 | 6 282 | 2 202 | 1 698 |
| Anställda | 9 | 16 | 13 | 6 | 4 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 532 | 6 324 | 4 156 | 3 125 | 1 612 | 2 134 | 2 503 |
| Personalkostnader | 5 108 | 6 699 | 3 788 | 2 136 | 911 | 1 333 | 1 812 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 749 | 664 | 241 | 219 | 46 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 885 | 663 | 484 | 295 | 200 | 23 | 18 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 015 | 256 | 241 | 257 | 182 | 139 | — |
| Rörelseresultat | 1 554 | −1 531 | −539 | 710 | 464 | 871 | 636 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 556 | −1 529 | −539 | 708 | 461 | 870 | 636 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 559 | −50 | −116 | −212 | −181 |
| Skatt | 5 | 0 | 9 | 138 | 75 | 141 | 100 |
| Årets resultat | 1 551 | −1 529 | 12 | 519 | 271 | 517 | 354 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 030 | 3 618 | 4 367 | 5 031 | 5 272 | 145 | 191 |
| Kortfristiga fordringar | 534 | 1 070 | 570 | 43 | 0 | 210 | 62 |
| Kassa och bank | 409 | 1 470 | 1 774 | 1 833 | 1 010 | 1 847 | 1 444 |
| Omsättningstillgångar | 943 | 2 539 | 2 344 | 1 876 | 1 010 | 2 057 | 1 507 |
| Summa tillgångar | 7 973 | 6 158 | 6 711 | 6 907 | 6 282 | 2 202 | 1 698 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 219 | 1 748 | 1 736 | 1 218 | 947 | 430 | 76 |
| Eget kapital | 1 820 | 269 | 1 798 | 1 787 | 1 268 | 997 | 480 |
| Justerat eget kapital | 1 820 | 269 | 1 798 | 2 231 | 1 672 | 1 309 | 625 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 559 | 509 | 393 | 182 |
| Långfristiga skulder | 5 050 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 500 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 1 103 | 1 639 | 663 | 311 | 255 | 312 | 536 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 973 | 6 158 | 6 711 | 6 907 | 6 282 | 2 202 | 1 698 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 721 granskade bolag ligger DALI AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 28,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 22,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva butikshandel genom inköp och försäljning av husgeråd, glas, porslin, kemisk tekniska produkter, ljusprodukter och övrigt för hushåll, samt restaurangverksamhet, personaluthyrningsverksamhet och logistikverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Weisheng Zhang (f. 1974) Styrelseledamot
- Weili Zhang (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Antony Deng (f. 1996) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-07-08 |
|---|---|
| Adress | Fågelvägen 32, 195 33, Märsta Besök: Fågelvägen 32, Märsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |