Aktiebolag Falun
Dala Väg AB
88 sökningar
Omsättning 2025
7 tkr
−97,3 %Rörelsemarginal
14,3 %
−13,2 p.e.Soliditet
89,7 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 | 258 | 382 | 1 338 | 1 789 | 1 757 | 59 |
| Rörelseresultat | 1 | 71 | 343 | 202 | 573 | 496 | −7 |
| Årets resultat | 20 | −1 244 | 264 | 193 | 215 | 293 | 151 |
| Eget kapital | 1 090 | 1 070 | 2 315 | 2 051 | 1 858 | 1 643 | 1 350 |
| Balansomslutning | 1 215 | 1 194 | 2 442 | 2 377 | 2 644 | 2 627 | 2 194 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 258 | 382 | 1 338 | 1 789 | 1 757 | 59 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 6 | 81 | 14 | 32 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 139 | 136 | 112 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 51 | 34 | 51 | 31 | 13 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −136 | — | −865 | −1 035 | −1 104 | −1 |
| Rörelseresultat | 1 | 71 | 343 | 202 | 573 | 496 | −7 |
| Ränteintäkter | 24 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | −1 229 | 343 | 202 | −27 | 497 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −124 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 200 | 300 | 0 | 200 |
| Skatt | 5 | 16 | 79 | 209 | 59 | 80 | 43 |
| Årets resultat | 20 | −1 244 | 264 | 193 | 215 | 293 | 151 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 266 | 404 | 263 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 87 | 1 359 | 1 658 | 1 680 | 2 100 | 1 979 |
| Kassa och bank | 1 057 | 957 | 933 | 453 | 560 | 264 | 65 |
| Omsättningstillgångar | 1 065 | 1 044 | 2 292 | 2 111 | 2 240 | 2 364 | 2 044 |
| Summa tillgångar | 1 215 | 1 194 | 2 442 | 2 377 | 2 644 | 2 627 | 2 194 |
| Aktiekapital | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Balanserat resultat | 720 | 1 964 | 1 701 | 1 508 | 1 293 | 1 000 | 849 |
| Eget kapital | 1 090 | 1 070 | 2 315 | 2 051 | 1 858 | 1 643 | 1 350 |
| Justerat eget kapital | 1 188 | 1 168 | 2 413 | 2 149 | 1 956 | 1 741 | 1 350 |
| Obeskattade reserver | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 0 | 3 | 202 | 662 | 860 | 844 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 215 | 1 194 | 2 442 | 2 377 | 2 644 | 2 627 | 2 194 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dala Väg AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 7 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,3 procent, och soliditeten var hög — 89,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 97 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra mark- och anläggningsarbeten samt konsultverksamhet inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Göran Martinsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Helena Martinsson (f. 1950) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Camino Verde AB (556797-6146) |
|---|---|
| Koncernmoder | Camino Verde AB (556797-6146) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1976-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Box 4, 791 04, Bjursås Besök: Box 4, Bjursås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |