starkabolag.se

Aktiebolag Borlänge

Dala Indiskt Kök AB

73 sökningar

Omsättning 2025

6,1 mkr

−2,1 %
Rörelsemarginal

1,2 %

+2,0 p.e.
Soliditet

-33,9 %

−0,5 p.e.
Anställda

12

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning6 0806 2096 4157 4666 539
Rörelseresultat71−49−154−603−150
Årets resultat3−66−155−732−156
Eget kapital−239−2415050380
Balansomslutning7057218157471 424
Anställda1212121515
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning6 0806 2096 4157 4666 539
Personalkostnader1 9902 5253 1244 2333 549
Av- och nedskrivningar393969210305
Övriga externa kostnader1 7231 7821 5611 9461 743
Övriga rörelseposter, netto−2 257−1 912−1 815−1 680−1 092
Rörelseresultat71−49−154−603−150
Ränteintäkter106——
Räntekostnader57177267
Resultat efter finansiella poster15−66−155−732−156
Skatt130000
Årets resultat3−66−155−732−156

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar3574112181590
Varulager96216287269465
Kortfristiga fordringar386271353203160
Kassa och bank1881606394209
Omsättningstillgångar670647703566834
Summa tillgångar7057218157471 424
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat−292−22503306
Eget kapital−239−2415050380
Justerat eget kapital−239−2415050380
Långfristiga skulder000046
Kortfristiga skulder944962765697998
Summa eget kapital och skulder7057218157471 424
Ansvarsförbindelser002 2481 6910

Verksamhet

Dala Indiskt Kök AB omsatte 6,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,2 procent, och soliditeten var låg — -33,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Borlänge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom restaurang och livsmedelsförsäljning, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Dala Indiskt Kök AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Dala Indiskt Kök AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Dala Indiskt Kök AB (556974-4062)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-06-13
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Stationsgatan 13, 784 33, Borlänge
Besök: Stationsgatan 13, Borlänge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad