Aktiebolag Uppsala
Da Silva Motorservice AB
59 sökningar
Omsättning 2025
389 tkr
+33,7 %Rörelsemarginal
38,0 %
−6,3 p.e.Soliditet
76,7 %
−7,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 | 291 | 127 | 136 | 280 | 589 | 678 |
| Rörelseresultat | 148 | 129 | 102 | 104 | 243 | 17 | 47 |
| Årets resultat | 118 | 105 | 80 | 83 | 190 | 13 | 29 |
| Eget kapital | 303 | 285 | 180 | 183 | 290 | 219 | 206 |
| Balansomslutning | 395 | 340 | 202 | 276 | 381 | 419 | 514 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 389 | 291 | 127 | 136 | 280 | 589 | 678 |
| Personalkostnader | 33 | 20 | 0 | 0 | 0 | 110 | 11 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 137 | 52 | 26 | 21 | 28 | 48 | 141 |
| Övriga rörelseposter, netto | −58 | −79 | 1 | −11 | −9 | −414 | −479 |
| Rörelseresultat | 148 | 129 | 102 | 104 | 243 | 17 | 47 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 148 | 132 | 101 | 104 | 242 | 17 | 47 |
| Skatt | 31 | 27 | 21 | 21 | 52 | 4 | 18 |
| Årets resultat | 118 | 105 | 80 | 83 | 190 | 13 | 29 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 41 | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 382 |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 120 | 36 | 53 | 10 | 339 | 124 |
| Kassa och bank | 194 | 166 | 166 | 223 | 372 | 80 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 354 | 286 | 202 | 276 | 381 | 419 | 514 |
| Summa tillgångar | 395 | 340 | 202 | 276 | 381 | 419 | 514 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 85 | 80 | 0 | 0 | 0 | 106 | 77 |
| Eget kapital | 303 | 285 | 180 | 183 | 290 | 219 | 206 |
| Justerat eget kapital | 303 | 285 | 180 | 183 | 290 | 219 | 206 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 228 |
| Kortfristiga skulder | 92 | 55 | 22 | 93 | 91 | 114 | 80 |
| Summa eget kapital och skulder | 395 | 340 | 202 | 276 | 381 | 419 | 514 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 349 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Da Silva Motorservice AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 389 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 38,0 procent, och soliditeten var hög — 76,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget skall bedriva försäljning av motorcyklar, personbilar, mopeder, terrängskotrar (snöskotrar) samt försäljning av reservdelar, tillbehör och utrustning till dessa. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom säljträningsutbildningar, marknadsföring, träning och utbildning av mc-förare samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stefan Barbosa Da Silva (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Stefan Barbosa Da Silva (f. 1973) Styrelseledamot
- Jennie Stenbacka (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Thomas Olsson (f. 1978) Delgivningsbar person
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Kungsängsvägen 17A, 753 23, Uppsala Besök: Kungsängsvägen 17 A, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-4957095 |