Aktiebolag Nyköping
DA Prefabmontage AB
81 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
97,8 %
−1,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 189 | 640 | 1 324 | 1 049 | 2 029 | 3 198 | 2 928 |
| Rörelseresultat | −213 | −155 | 21 | 190 | 91 | 361 | 558 | 576 |
| Årets resultat | −213 | −154 | 16 | 142 | 61 | 289 | 435 | 446 |
| Eget kapital | 747 | 1 000 | 1 154 | 1 138 | 996 | 934 | 945 | 660 |
| Balansomslutning | 764 | 1 012 | 1 161 | 1 282 | 1 162 | 1 164 | 1 202 | 871 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 189 | 640 | 1 324 | 1 049 | 2 029 | 3 198 | 2 928 |
| Personalkostnader | 52 | 84 | 319 | 679 | 617 | 1 109 | 1 650 | 1 376 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 39 | 39 | 46 | 41 | 41 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 245 | 262 | 407 | 331 | 500 | 583 | 535 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 24 | — | — | 31 | −18 | −405 | −439 |
| Rörelseresultat | −213 | −155 | 21 | 190 | 91 | 361 | 558 | 576 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 4 | 9 | 10 | 4 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −213 | −154 | 20 | 181 | 81 | 366 | 557 | 573 |
| Skatt | 0 | 0 | 4 | 39 | 19 | 76 | 123 | 126 |
| Årets resultat | −213 | −154 | 16 | 142 | 61 | 289 | 435 | 446 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 602 | 641 | 680 | 514 | 408 | 160 | 4 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 58 | 217 | 331 | 281 | 204 | 329 | 407 |
| Kassa och bank | 119 | 313 | 264 | 437 | 472 | 800 | 870 | 458 |
| Omsättningstillgångar | 162 | 371 | 481 | 768 | 753 | 1 004 | 1 198 | 865 |
| Summa tillgångar | 764 | 1 012 | 1 161 | 1 282 | 1 162 | 1 164 | 1 202 | 871 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 910 | 1 104 | 1 088 | 946 | 884 | 595 | 460 | 164 |
| Eget kapital | 747 | 1 000 | 1 154 | 1 138 | 996 | 934 | 945 | 660 |
| Justerat eget kapital | 747 | 1 000 | 1 154 | 1 138 | 996 | 934 | 945 | 660 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 103 | 141 | 181 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 12 | 7 | 41 | 25 | 49 | 257 | 211 |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 1 012 | 1 161 | 1 282 | 1 162 | 1 164 | 1 202 | 871 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Nyköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen främst vad gäller prefabricerade byggnader av betong och stål samt betong- och stålprodukter inom anläggningsarbete och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har även till föremål för sin verksamhet att äga, förvalta samt hyra ut fast och lös egendom till privatpersoner och företag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även investeringsverksamhet i noterade och onoterade delägarätter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Dennis Nilsson (f. 1961) Verkställande direktör
Styrelse
- Dennis Nilsson (f. 1961) Styrelseledamot
- Lena Nilsson (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Repslagaregatan 13A, 611 32, Nyköping Besök: Repslagaregatan 13 A, Nyköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |