Aktiebolag Västerås 88 sökningar
D & Y Restaurang AB
Restaurangverksamhet
Omsättning 2025
5,8 mkr
+4,6 %Rörelsemarginal
10,2 %
−2,3 p.e.Soliditet
39,6 %
−2,2 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 765 | 5 510 | 5 642 | 5 627 | 5 132 | 4 836 | 4 521 | 4 229 |
| Rörelseresultat | 588 | 687 | 704 | 1 047 | 830 | 746 | 397 | 58 |
| Årets resultat | 395 | 415 | 455 | 617 | 490 | 434 | 214 | 38 |
| Eget kapital | 1 070 | 1 074 | 1 059 | 1 205 | 988 | 748 | 314 | 347 |
| Balansomslutning | 2 699 | 2 568 | 2 462 | 2 441 | 1 903 | 1 443 | 812 | 613 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 765 | 5 510 | 5 642 | 5 627 | 5 132 | 4 836 | 4 521 | 4 229 |
| Personalkostnader | 2 176 | 2 034 | 2 167 | 1 958 | 1 880 | 1 781 | 1 946 | 2 034 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 10 | 11 | 15 | 24 | 36 | 28 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 1 071 | 984 | 997 | 1 007 | 993 | 798 | 728 | 718 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 926 | −1 795 | −1 763 | −1 600 | −1 405 | −1 475 | −1 422 | −1 391 |
| Rörelseresultat | 588 | 687 | 704 | 1 047 | 830 | 746 | 397 | 58 |
| Ränteintäkter | 29 | 45 | 25 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 617 | 731 | 728 | 1 049 | 830 | 746 | 397 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | −106 | −195 | −144 | −266 | −208 | −188 | −121 | 0 |
| Skatt | 116 | 121 | 129 | 167 | 133 | 124 | 61 | 19 |
| Årets resultat | 395 | 415 | 455 | 617 | 490 | 434 | 214 | 38 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 54 | 0 | 10 | 21 | 37 | 60 | 96 | 69 |
| Varulager | 138 | 144 | 150 | 126 | 107 | 102 | 101 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 588 | 556 | 526 | 578 | 442 | 246 | 222 | 243 |
| Kassa och bank | 1 419 | 1 868 | 1 776 | 1 716 | 1 317 | 1 034 | 393 | 201 |
| Omsättningstillgångar | 2 645 | 2 568 | 2 452 | 2 419 | 1 866 | 1 382 | 716 | 544 |
| Summa tillgångar | 2 699 | 2 568 | 2 462 | 2 441 | 1 903 | 1 443 | 812 | 613 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 575 | 559 | 504 | 488 | 398 | 214 | 0 | 209 |
| Eget kapital | 1 070 | 1 074 | 1 059 | 1 205 | 988 | 748 | 314 | 347 |
| Justerat eget kapital | 2 089 | 2 009 | 1 839 | 1 870 | 1 442 | 1 037 | 454 | 390 |
| Obeskattade reserver | 1 283 | 1 177 | 982 | 838 | 572 | 364 | 176 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 346 | 317 | 421 | 398 | 343 | 331 | 322 | 212 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 699 | 2 568 | 2 462 | 2 441 | 1 903 | 1 443 | 812 | 613 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar D & Y Restaurang AB över mittlinjen sett till omsättning, med 5,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,2 procent, och soliditeten var god — 39,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet samt handel med värdepapper, företrädesvis aktier.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Acar (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Gabriel Acar (f. 1985) Styrelseledamot
- Mikael Acar (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helena Andersson (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-16 |
|---|---|
| Adress | Skiljebo Centrum, 722 41, Västerås Besök: Skiljeboplatsen 2 Skiljebo Centrum, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-126515 |