Aktiebolag Sundbyberg
D&M Convenience AB
27 sökningar
12 mkr
+5,4 %0,4 %
+0,3 p.e.12,6 %
−1,5 p.e.5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 967 | 11 359 | 11 370 | 10 424 | 6 708 |
| Rörelseresultat | 51 | 17 | 37 | 46 | −99 |
| Årets resultat | 40 | 14 | 37 | 46 | −99 |
| Eget kapital | 188 | 198 | 184 | 147 | 101 |
| Balansomslutning | 1 487 | 1 396 | 1 752 | 1 326 | 1 079 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 967 | 11 359 | 11 370 | 10 424 | 6 708 |
| Personalkostnader | 2 457 | 2 353 | 2 398 | 2 453 | 1 638 |
| Övriga externa kostnader | 2 525 | 2 411 | 2 515 | 2 609 | 1 671 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 934 | −6 578 | −6 420 | −5 316 | −3 498 |
| Rörelseresultat | 51 | 17 | 37 | 46 | −99 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 17 | 37 | 46 | −99 |
| Skatt | 11 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 40 | 14 | 37 | 46 | −99 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 523 | 608 | 695 | 665 | 540 |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 137 | 156 | 150 | 522 |
| Kassa och bank | 846 | 651 | 901 | 511 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 1 487 | 1 396 | 1 752 | 1 326 | 1 079 |
| Summa tillgångar | 1 487 | 1 396 | 1 752 | 1 326 | 1 079 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 48 | 84 | 47 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 188 | 198 | 184 | 147 | 101 |
| Justerat eget kapital | 188 | 198 | 184 | 147 | 101 |
| Kortfristiga skulder | 1 299 | 1 198 | 1 568 | 1 179 | 978 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 487 | 1 396 | 1 752 | 1 326 | 1 079 |
| Ställda säkerheter | 0 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 285 granskade bolag ligger D&M Convenience AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 12 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var måttlig — 12,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Sundbyberg.
Bolaget ska driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Danijela Baic (f. 1971) Styrelseledamot
- Srecko Baic (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Andreas Gröndahl (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med tidningar (SNI 47621) |
| Adress | Landsvägen 52, 172 63, Sundbyberg Besök: Landsvägen 52, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |