Aktiebolag Linköping
D 2 Restaurang AB
19 sökningar
4,9 mkr
+1,0 %11,2 %
+1,4 p.e.45,9 %
+25,0 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 855 | 4 805 | 3 865 | 473 |
| Rörelseresultat | 543 | 470 | −481 | −317 |
| Årets resultat | 499 | 383 | −581 | −334 |
| Eget kapital | 962 | 463 | 80 | 76 |
| Balansomslutning | 2 094 | 2 210 | 2 021 | 2 747 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 855 | 4 805 | 3 865 | 473 |
| Personalkostnader | 1 353 | 1 368 | 1 508 | 234 |
| Av- och nedskrivningar | 198 | 198 | 198 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 1 221 | 1 181 | 1 039 | 402 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 540 | −1 588 | −1 601 | −140 |
| Rörelseresultat | 543 | 470 | −481 | −317 |
| Räntekostnader | 44 | 87 | 100 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 499 | 383 | −581 | −334 |
| Årets resultat | 499 | 383 | −581 | −334 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 371 | 1 714 | 1 912 | 2 029 |
| Varulager | 243 | 84 | 89 | 148 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 361 | 20 | 570 |
| Kassa och bank | 480 | 51 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 723 | 496 | 110 | 718 |
| Summa tillgångar | 2 094 | 2 210 | 2 021 | 2 747 |
| Aktiekapital | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Balanserat resultat | 388 | 5 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 962 | 463 | 80 | 76 |
| Justerat eget kapital | 962 | 463 | 80 | 76 |
| Långfristiga skulder | 849 | 1 388 | 1 684 | 2 407 |
| Kortfristiga skulder | 283 | 359 | 257 | 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 094 | 2 210 | 2 021 | 2 747 |
| Ställda säkerheter | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Ansvarsförbindelser | 920 | 920 | 920 | 335 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar D 2 Restaurang AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,2 procent, och soliditeten var god — 45,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Linköping.
Bolaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rafael Wannes (f. 1973) Styrelseledamot
- Moses Wannes (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Tobias Pettersson (f. 1987) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Ramodalex AB (556765-4289) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ramodalex AB (556765-4289) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-19 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Nygatan 20, 582 19, Linköping Besök: Nygatan 20, Linköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |