Aktiebolag Uppsala
CUSP AB
126 sökningar
Omsättning 2025
2,7 mkr
+7,7 %Rörelsemarginal
14,1 %
−2,4 p.e.Soliditet
27,3 %
+19,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 733 | 2 537 | 2 581 | 2 380 | 2 624 | 2 858 | 3 280 | 3 745 |
| Rörelseresultat | 385 | 418 | 536 | 174 | 438 | 280 | 913 | 1 053 |
| Årets resultat | 272 | −145 | 218 | 186 | 466 | 368 | 435 | 647 |
| Eget kapital | 372 | 100 | 346 | 328 | 607 | 641 | 673 | 768 |
| Balansomslutning | 1 365 | 1 265 | 1 978 | 2 471 | 2 605 | 2 335 | 2 181 | 2 125 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 733 | 2 537 | 2 581 | 2 380 | 2 624 | 2 858 | 3 280 | 3 745 |
| Personalkostnader | 1 272 | 1 018 | 1 140 | 1 077 | 1 074 | 1 326 | 1 079 | 1 325 |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 146 | 168 | 131 | 94 | 72 | 67 | 54 |
| Övriga externa kostnader | 721 | 764 | 662 | 763 | 800 | 965 | 980 | 1 020 |
| Övriga rörelseposter, netto | −205 | −191 | −75 | −235 | −218 | −215 | −241 | −293 |
| Rörelseresultat | 385 | 418 | 536 | 174 | 438 | 280 | 913 | 1 053 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 42 | 644 | 64 | 47 | 32 | 23 | 18 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 344 | −227 | −126 | 167 | 695 | 551 | 813 | 1 114 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | 572 | 191 | −100 | −100 | −225 | −278 |
| Skatt | 72 | 118 | 228 | 172 | 129 | 83 | 153 | 190 |
| Årets resultat | 272 | −145 | 218 | 186 | 466 | 368 | 435 | 647 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 633 | 745 | 1 211 | 1 777 | 1 979 | 1 671 | 1 467 | 1 341 |
| Varulager | 267 | 245 | 235 | 187 | 185 | 183 | 156 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 161 | 130 | 160 | 256 | 288 | 364 | 341 |
| Kassa och bank | 322 | 114 | 402 | 347 | 186 | 193 | 194 | 226 |
| Omsättningstillgångar | 732 | 520 | 767 | 694 | 627 | 664 | 714 | 784 |
| Summa tillgångar | 1 365 | 1 265 | 1 978 | 2 471 | 2 605 | 2 335 | 2 181 | 2 125 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −20 | 25 | 8 | 22 | 21 | 153 | 118 | 1 |
| Eget kapital | 372 | 100 | 346 | 328 | 607 | 641 | 673 | 768 |
| Justerat eget kapital | 372 | 100 | 505 | 941 | 1 372 | 1 326 | 1 279 | 1 195 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 200 | 772 | 963 | 863 | 763 | 538 |
| Långfristiga skulder | 593 | 721 | 891 | 820 | 820 | 594 | 465 | 392 |
| Kortfristiga skulder | 400 | 444 | 541 | 551 | 215 | 237 | 280 | 427 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 365 | 1 265 | 1 978 | 2 471 | 2 605 | 2 335 | 2 181 | 2 125 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 644 bolag som granskas inom samma bransch hamnar CUSP AB över mittlinjen sett till omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 27,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tandläkarverksamhet, medicinska konsult- uppdrag, samt idka handel med fastigheter, värdepapper, konst och antikviteter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Olofsson (f. 1957) Verkställande direktör
Styrelse
- Anders Olofsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Bodil Olofsson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1986-01-17 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Gubbdalsvägen 22, 134 66, Ingarö Besök: Gubbdalsvägen 22, Ingarö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-57142800 |