Aktiebolag Essunga
Cupini AB
37 sökningar
293 tkr
−32,3 %34,5 %
−34,8 p.e.96,8 %
+22,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 293 | 433 | 572 | 134 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 101 | 300 | 458 | 107 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 78 | 243 | 363 | 189 | 250 | 100 | 260 | 0 |
| Eget kapital | 424 | 446 | 502 | 239 | 300 | 150 | 310 | 50 |
| Balansomslutning | 438 | 600 | 670 | 290 | 300 | 150 | 320 | 60 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 | 433 | 572 | 134 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 162 | 104 | 62 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −20 | −19 | −27 | −24 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 101 | 300 | 458 | 107 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 300 | 458 | 212 | 250 | 100 | 260 | 0 |
| Skatt | 21 | 57 | 94 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 78 | 243 | 363 | 189 | 250 | 100 | 260 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 | 37 | 47 | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 45 | 0 | 60 | 250 | 100 | 260 | 0 |
| Kassa och bank | 345 | 518 | 623 | 230 | 40 | 40 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 410 | 562 | 623 | 290 | 290 | 140 | 310 | 50 |
| Summa tillgångar | 438 | 600 | 670 | 290 | 300 | 150 | 320 | 60 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 296 | 153 | 89 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 424 | 446 | 502 | 239 | 300 | 150 | 310 | 50 |
| Justerat eget kapital | 424 | 446 | 502 | 239 | 300 | 150 | 310 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 154 | 168 | 51 | 0 | 0 | 10 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 438 | 600 | 670 | 290 | 300 | 150 | 320 | 60 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 565 granskade bolag ligger Cupini AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 293 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 34,5 procent, och soliditeten var hög — 96,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 32 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Essunga.
Bolagets verksamhet är att bedriva sågning och borrning i betong, samt handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Örjan Svensson (f. 1967) Styrelseledamot
- Ronny Sjöberg (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-19 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med järn- och VVS-varor (SNI 47522) |
| Adress | Barne-åsaka Ängdalen 701, 465 95, Nossebro Besök: Barne-Åsaka Ängdalen 701, Nossebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |