Aktiebolag Stenungsund
Cunna AB
24 sökningar
5,2 mkr
−5,1 %-6,7 %
−6,1 p.e.6,5 %
+0,4 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 208 | 5 488 | 5 130 |
| Rörelseresultat | −348 | −31 | −151 |
| Årets resultat | −349 | −30 | −155 |
| Eget kapital | 141 | 139 | 170 |
| Balansomslutning | 2 165 | 2 273 | 2 568 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 208 | 5 488 | 5 130 |
| Personalkostnader | 882 | 937 | 1 000 |
| Av- och nedskrivningar | 271 | 271 | 226 |
| Övriga externa kostnader | 1 718 | 1 807 | 1 438 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 685 | −2 504 | −2 617 |
| Rörelseresultat | −348 | −31 | −151 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −349 | −30 | −155 |
| Årets resultat | −349 | −30 | −155 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 936 | 1 207 | 1 478 |
| Varulager | 283 | 329 | 251 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 445 | 622 |
| Kassa och bank | 470 | 292 | 217 |
| Omsättningstillgångar | 1 229 | 1 067 | 1 090 |
| Summa tillgångar | 2 165 | 2 273 | 2 568 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 115 | 144 | 0 |
| Eget kapital | 141 | 139 | 170 |
| Justerat eget kapital | 141 | 139 | 170 |
| Långfristiga skulder | 620 | 1 090 | 1 205 |
| Kortfristiga skulder | 1 404 | 1 044 | 1 193 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 165 | 2 273 | 2 568 |
| Ansvarsförbindelser | 650 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 618 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cunna AB i den övre halvan sett till omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,7 procent, och soliditeten var låg — 6,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stenungsund.
Bolaget skall bedriva försäljning av godis, livsmedel och tobak, vara spelombud samt handla med, äga och förvalta såväl fast som lös egendom, såsom aktier och övriga värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Alen Kulaglic (f. 1996) Styrelseledamot
- Naim Kulaglic (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Ivan Ticic (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med konfektyrer (SNI 47242) |
| Adress | Västergårdsvägen 8, 444 40, Stenungsund Besök: Västergårdsvägen 8, Stenungsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |