Aktiebolag Solna 634 sökningar
Cubus AB
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
645 mkr
−2,9 %-8,0 %
+4,2 p.e.78,4 %
+12,7 p.e.217
−6,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 644 994 | 664 028 | 692 578 | 690 494 | 642 474 | 554 762 | 772 201 | 813 045 |
| Rörelseresultat | −51 287 | −81 014 | −84 889 | −70 959 | −51 810 | −132 997 | −89 205 | −23 463 |
| Årets resultat | 45 789 | −36 050 | −32 558 | −64 396 | 54 837 | −111 840 | −2 537 | 49 165 |
| Eget kapital | 190 634 | 144 845 | 180 895 | 213 454 | 277 850 | 223 013 | 334 853 | 337 390 |
| Balansomslutning | 243 146 | 220 521 | 293 391 | 392 904 | 353 283 | 544 499 | 655 846 | 770 953 |
| Anställda | 217 | 231 | 250 | 249 | 235 | 244 | 381 | 405 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 644 994 | 664 028 | 692 578 | 690 494 | 642 474 | 554 762 | 772 201 | 813 045 |
| Personalkostnader | 135 173 | 142 410 | 141 577 | 129 519 | 124 630 | 135 166 | 188 393 | 196 329 |
| Av- och nedskrivningar | 4 781 | 4 427 | 6 639 | 9 868 | 14 199 | 19 575 | 23 249 | 24 847 |
| Övriga externa kostnader | 255 967 | 281 001 | 291 520 | 266 035 | 259 096 | 255 302 | 286 088 | 268 048 |
| Övriga rörelseposter, netto | −300 360 | −317 204 | −337 731 | −356 031 | −296 359 | −277 716 | −363 676 | −347 284 |
| Rörelseresultat | −51 287 | −81 014 | −84 889 | −70 959 | −51 810 | −132 997 | −89 205 | −23 463 |
| Ränteintäkter | 1 428 | 2 598 | 1 771 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 349 | 2 637 | 205 | 3 692 | 425 | 530 | 626 | 206 |
| Resultat efter finansiella poster | −51 208 | −81 050 | −82 558 | −70 696 | −53 163 | −111 840 | −90 518 | −11 069 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 920 | −17 430 |
| Koncernbidrag | 97 000 | 45 000 | 50 000 | 6 300 | 108 000 | 0 | 43 061 | 92 000 |
| Skatt | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 336 |
| Årets resultat | 45 789 | −36 050 | −32 558 | −64 396 | 54 837 | −111 840 | −2 537 | 49 165 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 369 | 10 700 | 12 731 | 13 046 | 18 532 | 26 328 | 48 507 | 67 650 |
| Varulager | 107 707 | 133 540 | 121 857 | 134 093 | 122 774 | 452 583 | 467 019 | 527 698 |
| Kortfristiga fordringar | 125 354 | 74 353 | 156 481 | 240 964 | 202 470 | 58 073 | 126 086 | 159 368 |
| Kassa och bank | 1 716 | 1 928 | 2 322 | 4 801 | 9 507 | 7 515 | 14 234 | 16 237 |
| Omsättningstillgångar | 234 777 | 209 821 | 280 660 | 379 858 | 334 751 | 518 171 | 607 339 | 703 303 |
| Summa tillgångar | 243 146 | 220 521 | 293 391 | 392 904 | 353 283 | 544 499 | 655 846 | 770 953 |
| Aktiekapital | 28 000 | 28 000 | 28 000 | 28 000 | 28 000 | 28 000 | 28 000 | 28 000 |
| Balanserat resultat | 21 813 | 57 863 | 90 421 | 154 818 | 99 981 | 211 821 | 214 358 | 165 193 |
| Eget kapital | 190 634 | 144 845 | 180 895 | 213 454 | 277 850 | 223 013 | 334 853 | 337 390 |
| Justerat eget kapital | 190 634 | 144 845 | 180 895 | 213 454 | 277 850 | 223 013 | 334 853 | 373 056 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 920 |
| Kortfristiga skulder | 52 512 | 75 676 | 112 496 | 179 450 | 75 433 | 321 486 | 320 993 | 388 643 |
| Summa eget kapital och skulder | 243 146 | 220 521 | 293 391 | 392 904 | 353 283 | 544 499 | 655 846 | 770 953 |
| Ställda säkerheter | 150 | 147 | 142 | 1 952 | 3 570 | 5 139 | 8 363 | 8 363 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 195 granskade bolag ligger Cubus AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 645 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,0 procent, och soliditeten var hög — 78,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 217 personer och har sitt säte i Solna.
Bolaget skall driva handelsrörelse inom konfektion jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stein Marius Varner (f. 1965) Verkställande direktör
- Petter Varner (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Stein Marius Varner (f. 1965) Styrelseledamot
- Joakim Varner (f. 1973) Styrelseledamot
- Ben Mahajerzadeh-Heidari (f. 1991) Revisor
- Niklas Holmström (f. 1973) Extern firmatecknare
- Anton Tingström (f. 1982) Extern firmatecknare
- Hans Olof Hillcom (f. 1967) Extern firmatecknare
- Robert Åhman (f. 1980) Extern firmatecknare
- Tobias Knutsson (f. 1973) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | CUBUS AS |
|---|---|
| Koncernmoder | VARNER HOLDING AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-03-10 |
|---|---|
| Adress | Box 4012, 169 04, Solna Besök: Box 4012, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-54514650 |