Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar CTS Climate Test Systems AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
CTS Climate Test Systems AB ökade omsättningen med 25 procent senaste året. Medianen bland branschens 177 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 9,7 procent, mot branschmedianens 7,3 procent.
Soliditeten ligger på 39,2 procent — branschens median är 53,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +25,3 % | 37 | 177 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 71 | 177 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 61,8 % | 4 | 177 | 98 % |
| Soliditet | 39,2 % | 127 | 176 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 443 tkr | 8 | 177 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | 723 tkr | 29 | 177 | 84 % |
| Nettoomsättning | 44 655 tkr | 64 | 177 | 64 % |
| Rörelseresultat | 4 338 tkr | 60 | 177 | 66 % |
| Antal anställda | 6 | 111 | 177 | 37 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +25,3 % | 2 041 | 15 012 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 4 582 | 14 998 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 61,8 % | 1 221 | 15 017 | 92 % |
| Soliditet | 39,2 % | 9 029 | 14 973 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 443 tkr | 1 118 | 15 017 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 723 tkr | 1 166 | 15 017 | 92 % |
| Nettoomsättning | 44 655 tkr | 3 846 | 15 017 | 74 % |
| Rörelseresultat | 4 338 tkr | 2 772 | 15 017 | 82 % |
| Antal anställda | 6 | 8 792 | 15 017 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +25,3 % | 12 153 | 87 570 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 26 982 | 87 488 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 61,8 % | 7 468 | 87 590 | 91 % |
| Soliditet | 39,2 % | 52 389 | 87 388 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 443 tkr | 5 920 | 87 591 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 723 tkr | 6 547 | 87 591 | 93 % |
| Nettoomsättning | 44 655 tkr | 21 427 | 87 591 | 76 % |
| Rörelseresultat | 4 338 tkr | 15 690 | 87 591 | 82 % |
| Antal anställda | 6 | 51 173 | 87 591 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .